Trombóza je tichý zabiják, který má ročně na svědomí tisíce lidských životů. Poznejte nejčastější příčiny tohoto onemocnění

Fotografie: Freepik

Důvody mohou být objektivní a související s životním stylem a také osobní, které jsou způsobené stavem vašeho těla. Pokud budete znát důvody, můžete nemoci zabránit.

Pomoci může speciální cvičení. Trombóza nohou patří mezi žilní onemocnění, které je velmi časté. Působí v životě velké komplikace a tomuto problému čelí každý pátý člověk. 50 % případů patří do skupiny křečových žil. A téměř 70 % těch, kteří trombózou trpí, jsou ženy.

Fotografie: Freepik

Dlouhá jízda v autě nohám nesvědčí

Jízda v autě nebo veřejné dopravě cévám škodí. Sedíme nebo stojíme v nehybné poloze dlouhou dobu. Také to platí pro dlouhé lety, kdy sedíme na jednom místě a nemáte možnost se projít. Pro zlepšení žilního návratu umístěte nohy do vyvýšené polohy a nedoporučuje se nosit těsné věci, ponožky s pevnými pásky a boty s podpatky.

Ohroženi trombózou jsou lidé, kteří mají specifické zaměstnání. Patří sem kuchaři, prodavači, kadeřníci, inspektoři a další. Ve svislé poloze je tlak na cévy dokonce dvakrát větší, žilní stěny se ztenčují a krev může stagnovat, a to s sebou nese riziko trombózy. Ohrožené mohou být také účetní nebo sekretářky.

Pokud je to jen trochu možné, dopřejte si pohyb. Jestli máte profesi, kde dlouho stojíte nebo sedíte, každých 40-50 minut vstaňte a projděte se. Může pomoci také chůze po schodech nebo menší cvičení. U žen je riziko trombózy až 6x vyšší než u mužů. Je to dané hlavně hormonálním růstem v těhotenství – stlačováním dolní žíly těžkou dělohou.

Fotografie: Freepik

Trombózu mohou způsobit komplikace po operaci

V seznamu jsou na prvním místě onkologické a traumatologické chirurgické zákroky, protože kvůli delšímu odpočinku se zvyšuje riziko vzniku tohoto onemocnění. Dalším důvodem je metabolismus. U obézních pacientů je riziko vyšší a s tím souvisí také další zdravotní problémy. Měla by se upravit strava, což znamená konzumace minima tučných, zpracovaných potravin, a naopak by se měly zařadit potraviny bohaté na vlákninu a ovoce a zelenina.

Pro normální viskozitu krve se doporučuje konzumace citronů a fíků. Tyto potraviny předcházejí nežádoucí zácpě. Doporučuje se také dostatečně pít, což znamená alespoň dva litry denně. Sportujte tak, abyste odlehčili nohám – chůze, běh, plavání nebo aerobik jsou vhodnými aktivitami.

Můžete také začít se cvičením, kterým předejdete vzniku trombózy. Výchozí pozice je sezení na židli, nohy si dejte paralelně, chodidla směrem k sobě a odtrhněte paty od podlahy. Proveďte osm opakování. Protáhnout si můžete zadní část stehen, kdy stojíte, nohy máte od sebe vzdálené na šířku boků, jednu máte mírně ohnutou, druhou umístěnou na patě a narovnanou. Trup nakloňte k této noze, chvilku v této poloze vydržte a opakujte na druhou nohu. Na internetu najdete spoustu dalších cviků, které vám pomohou nejen posílit svaly na nohou, ale hlavně předejít tomuto nepříjemnému zdravotnímu problému.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]