13 tipů, jak žít zdravě v dnešní hektické době

V dnešním zrychleném životním tempu, které je plné práce a jiných povinností, je jednoduché zapomenout na kontrolu svého zdraví. Tyto jednoduché tipy, Vám pomohou zlepšit Vaše zdraví a funkci metabolismu a udržet si správnou váhu. Díky nim se budete cítit zdravě a plni energie. 

Začněte svůj den snídaní

Konzumace snídaně je důležitá pro udržení energetické úrovně a pomáhá se zpracováním cukru v krvi. Snažte se vyhnout snídaním s vysokým obsahem sacharidů.

Vybírejte si zdravou snídani, která je:

  • bohatá na uhlohydráty (ovesné vločky, obiloviny, ovoce a zelenina)
  • bohatá na vlákninu (celozrnné obiloviny a chleby a chia)
  • bohatá na bílkoviny (ořechy, semena, kravské mléko nebo konopné mléko a jogurty, vejce a kvalitní práškové bílkoviny)
  • poskytuje dobré tuky (ořechy, semena, avokádo, zdravé oleje jako extra panenský olivový, lněný a kokosový)

Nespoléhejte na kávu

Nadměrná konzumace kávy přetěžuje játra, dehydratuje Vás a zvyšuje riziko vzniku nesrovnalostí v krvi. Játra jsou v těle detoxikačním orgánem, a pokud jsou přetížené, zvyšuje se šance na onemocnění a přírůstku hmotnosti. Pokuste se kávu snížit nebo úplně vyloučit. Na trhu již najdete skvělé alternativy. Dejte si místo kávy bylinkový čaj: pampeliškový (detoxikace jater), ženšenový (dodává energii), zelený čaj (na koncentraci), mátový (na žaludek).

Dostatečně pijte

Tento krok se zdá být snadný, ale není. Téměř každý jedinec málo pije. Vyzkoušejte si na sobě, jak moc pijete. Mějte při sobě láhev nebo skleničku a schválně kolikrát za den ji naplníte vodou. Měli bychom vypít alespoň 8 sklenic vody denně, abychom udrželi naši energetickou hodnotu, náš hlad, naši koncentraci a naše bezproblémové trávení. Před jídlem byste měli pít vodu cca 20 minut a 60 minut po jídle. Dále zkuste pít pokojovou teplotu vody, protože studená voda zpomaluje trávení.

Snížení balených potravin

Většina balených potravin je plná cukru, přebytečného sodíku, stabilizátorů, konzervačních látek, různých příchutí a umělých barev. Pokud je pro Vás napsaná přísada na obalu nevyslovitelná, neberte tuto potravinu. Dalším dobrým pravidlem je „čím méně ingrediencí, tím lépe“.

Jezte místní potraviny

Víte jak jedli naši předkové před 100 lety? Jedli čerstvé maso, ryby, fazole, zrna, ořechy, semena, ovoce a zeleninu. Totiž celé potraviny jsou klíčem k dobrému zdraví. Když přemýšlíte co si vzít během dne na svačinu, zkuste ořechovou tyčinku, nakrájené ovoce nebo zeleninu.

V restauracích volte „zlatou střední cestu“ při výběru pokrmu

Při objednávání jídla v restauraci se snažte vyhnout pokrmům se slovy, gratinované, křupavé, smažené a plněné. Tyto slova jsou náznaky toho, aby nás upozornila, že jídla mají vysoký obsah tuku a kalorií. Vybírejte spíše pokrmy s těmito slovy, grilované, vařené nebo pečené.

Omezte příjem alkoholu

Ke každému alkoholickému nápoji, který pijete, mějte sklenici vody. Alkohol dehydratuje a zvyšuje chuť k jídlu. Muži by neměli vypít víc než dva alkoholické nápoje za den a ženy by neměly víc než jeden.

Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem sacharidů

Jsou to potraviny: bílá rýže, světlé pečivo, těstoviny z bílé mouky a omáčky zahuštěné moukou a smetanou. Tyto světlé potraviny mají snížené živiny díky opracovanému obilnému zrnu. Jezte tmavé pečivo, těstoviny z celozrnné mouky, hnědou rýži a celá zrna jako je quinoa, divoká rýže, proso a pohanka. Místo bílých omáček si udělejte rajčatovou nebo pesto omáčku.

Noste si svačiny

Vždy je dobré mít u sebe kousek ovoce nebo zdravý protein či ořechy. Když budete jíst každé tři hodiny, pomůže to udržet hladinu cukru v krvi a nehrozí tak přejídání jídlem.

Nepřejídejte se

Jezte tak do 80% plnosti, dokud nejste dostatečně syti. Pokud máte po 10 minutách hlad, tak si příště dejte o trošku větší porci. Přejídáním ničemu nepomůžete, nejen že způsobuje přírůstek hmotnosti, i když jíte zdravé potraviny, ale také zpomaluje trávení a může vést k závažnějším problémům, jako je syndrom dráždivého střeva a cukrovka.

Zvyšte příjem ovoce a zeleniny

Jezte 2 až 3 porce ovoce a 5 až 7 porcí zeleniny každý den.

Vyvarujte se konzumaci jídel v pozdních hodinách

Váš metabolismus se v noci zpomalí, můžete tedy počítat s tím, že co budete jíst, během tří hodin před spaním, si Vaše tělo uchová.

Vhodné doplňky stravy

Díky znečištění životního prostředí a vysokému tlaku ve společnosti, se můžete snažit sebe víc, ale nikdy Vaše strava nebude mít perfektní výživový profil. Proto je dobré, k zdravému výběru pokrmů, si zvolit i nějaké potravinové doplňky. Jako jsou: rybí olej (udržuje mozkovou funkci, pomáhá na trávení, snižuje záněty v těle), různé probiotické doplňky, vitamín B-komplex (vhodný proti stresu, zdravý imunitní systém, pomůže k dobrému zažívání). Pro více informací o nutričním profilu se obraťte na kvalifikovaného odborníka na výživu. Každá osoba je odlišná a potřebuje jiný plán doplňování, aby zůstal zdravý.

Výše uvedené tipy jsou celkem lehce aplikovatelné do běžného života. Jen si pamatujte, že klíč ke zdravému životu začíná Vaším věnováním a zájmem o Vaše tělo. Přejeme Vám hodně úspěchu!

Obrázek: pixabay.com