Rakovina žaludku: Často přehlížený problém, který může mít fatální následky. Všímejte si hlavních příznaků

Fotografie: Depositphotos

Rakovina žaludku se pojí s nesprávnou funkcí trávicího systému, což může být do jisté míry varovným signálem k tomu, aby se člověk zajímal o svůj zdravotní stav.

U rakoviny žaludku je zrádné to, že v počátečním stadiu se nijak výrazně neprojevuje. Příznaky se objevují až v pokročilejší fázi. Člověk trpí na pálení žáhy, které ho však obvykle trápí delší dobu. Takže své problémy s rakovinou vůbec nespojuje, říká lékařka Christina Chun.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku rakoviny žaludku

Poměrně velkým rizikem jsou genetické predispozice, které pacient zdědil po svých předcích. Jestliže se tedy v rodině rakovina žaludku již objevila, je na místě jistá obezřetnost. Na vině ale může být i častá konzumace alkoholu, kouření, vysoká spotřeba soli nebo plesnivé potraviny, které místo v koši skončily v žaludku, protože je bylo člověku líto vyhodit.

Příznaky, které by měly pacienta varovat

Občas se stane, že sníte něco nedobrého, po čemž je vám špatně. Nemělo by to být ovšem pravidlem, což u rakoviny žaludku bývá poměrně častým jevem. Dostavuje se také pálení žáhy, ztráta chuti k jídlu, pocit na zvracení, krev ve zvratkách a ve stolici, úbytek na hmotnosti, bolesti břicha, únava a slabost. Za situace, kdy člověk trpí těmito příznaky, by je neměl podceňovat a nechat se vyšetřit lékařem.

Jaké vyšetření je třeba absolvovat

Při podezření na rakovinu žaludku se pacient obvykle podrobí gastroskopii, díky které je odebrána postižená tkáň pro histologické vyšetření. Zjištění rozsahu případného nádoru se provádí endosonografií. Dutinu břišní lékaři mohou prohlédnout ultrazvukem i pomocí CT vyšetření. Všechna tato vyšetření pomáhají lékařům zjistit zdravotní stav pacienta.

Léčba rakoviny žaludku

V případě zjištění rakoviny žaludku je nejspolehlivější léčbou operativní odstranění části žaludku. U pokročilých stadií se přistupuje ke kombinaci chemoterapie a ozařování. Komplikacemi jsou metastáze do okolí žaludku. Nejčastěji se objevují v játrech nebo plicích. Někdy může nádor ucpat trávicí trubici, což vede ke zvracení při každé konzumaci jídla.

Fotografie: Freepik

Jak rakovině žaludku předcházet

Prevence rakoviny žaludku spočívá ve zdravém životním stylu. Ten obnáší pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem vlákniny získané ze zeleniny. Vhodné je omezit konzumaci tvrdého alkoholu a nekouřit. Na místě je také menší spotřeba uzeného masa, nejíst tak často smažené potraviny a omezit grilování, během kterého vznikají rakovinotvorné látky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]