Vyvarujte se zbytečných chyb při sprchování, které poškozují vaše zdraví a dělá je téměř každý

Fotografie: Freepik

Špatné sprchování může mít velmi nepříjemné následky, jako je například poškození pokožky nebo vypadávání vlasů. Podívejte se, čemu se vyhnout.

Málokdo by si myslel, že je možné během tak jednoduché činnosti, jako je sprchování, udělat něco špatně. Ve skutečnosti však existuje hned několik pravidel, kterých byste se během mytí měli držet, abyste nepoškodili svou pokožku. Podívejte se proto na těchto pět typických chyb, kterých se pravděpodobně během sprchování dopouštíte i vy, a zjistěte, na co si dát největší pozor. Je to tak jednoduché, říká lékařka Melinda Ratini.

Příliš dlouhé mytí

Pokud máte rádi dlouhé sprchování, toto pravidlo vás rozhodně nepotěší. Příliš dlouhé koupání totiž stejně jako horká voda pokožku vysušuje, což má za následek skutečnost, že budete čelit různým vyrážkám nebo svědění. Optimální doba sprchování je přibližně deset minut.

Příliš časté používání mýdla

Čím více sprchového gelu použijete, tím více povrchově aktivních látek dostanete na vaši kůži. To ve zkratce znamená, že se také vyčerpává přirozená ochranná vrstva oleje, bez které bude vaše pokožka drsná a vysušená. Pokud vám navíc antibakteriální mycí prostředky nejsou výslovně předepsány, není nutné je používat denně.

Fotografie: Pexels

Příliš dlouhé sušení

Pokud své tělo po sprchování nadměrně sušíte, může se na vaší pokožce objevit nepříjemná vyrážka. Zkuste raději po umytí použít měkký ručník, aby tělo zůstalo trošku vlhké, a potom na sebe namažte svůj oblíbený krém. Vaše pokožka tak zůstane hladká a zdravá.

Příliš horká voda

Sprchování příliš horkou vodou způsobuje, že je pokožka suchá a šupinatá. Teplo totiž odplaví příliš mnoho kožního tuku, což ji v důsledku zanechá bezbrannou, a vy jste poté více náchylní na vyrážky a podrážděnost. Kromě toho horká voda zvyšuje průtok krve, což často vede k erytému nebo zánětu. Pro zdravou kůži je ideální teplota 35–40 °C.

Fotografie: Pixabay

Používání starých a mokrých houbiček

Staré mokré houbičky nebo jiné mycí přípravky tvoří ideální místo pro růst nebezpečných bakterií a plísní. Pokud tyto věci používáte často, měli byste je jednou za čtyři týdny vyměnit. Důležité je však také houbičku po použití pořádně osušit, abyste proces plesnivění co nejvíce pozdrželi.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]