Projevy syndromu neklidných nohou lidé často zaměňují s jinými problémy. Jak ho správně a hlavně včas poznat

Fotografie: Depositphotos

Jestliže jste měli někdy v noci divný pocit v nohou, který vám nedovolil spát, je třeba se zamyslet nad tím, zda nejde o syndrom neklidných nohou.

Tento syndrom je nepříjemný a postihuje asi 15 % světové populace. Zamyslete se nad tím, zda jste také nezaznamenali některý z varovných signálů. Je důležité, abyste se o své zdraví starali. Pokud tedy budete mít pocit, že vám jsou některé symptomy povědomé, raději neváhejte a vydejte se k lékaři, radí doktor William Morrison.

Pokud nohy brní

Zpozornět byste měli, pokud se hluboko ve vašich nohou objeví pocit svědění a brnění. Tento pocit se vám pravděpodobně přenese i do dalších částí těla. Dalším varovným signálem je natahování a pulzování v nohách. Možná vám nohy občas i znecitliví. To samé se vám může stát také s pažemi. Někteří lidé se domnívají, že je to způsobené cvičením, ale pokud pocit přetrvává, rozhodně to tak není.

Fotografie: Unsplash

Jestliže se necítíte v pořádku ani v případě, že jen relaxujete a odpočíváte, pak je nasnadě lékaře navštívit co nejdříve. Syndrom neklidných nohou se totiž projevuje zejména v době, kdy jste v klidu. Zatímco při chůzi vás nic bolet ani svědit nebude, vše se projeví poté, co se doma v klidu usadíte. Dalším projevem je pocit, že prostě nemůžete sedět. Zkrátka jste nuceni se stále hýbat.

Nedají vám klidné spaní

Možná se těšíte do postele a jste opravdu velmi unavení. Pocit neklidných nohou vám však nedá spát. Máte najednou nutkání se hýbat. Nohy svědí a mravenčí. Je to tak intenzivní, že vás to donutí posadit se a možná i vstát a trochu se projít. Pohyb vám úlevu poskytne, je však jen dočasná. Příznaky syndromu neklidných nohou se většinou objeví večer. Během dne se cítíte naprosto v pořádku.

Fotografie: Freepik

Nepříjemné pocity se samozřejmě mohou dostavit i přes den, pokud se posadíte nebo si lehnete po návratu z práce. Nejintenzivnější však jsou právě v noci. Není proto divu, že syndrom neklidných nohou vám může způsobit také nespavost. Spánek je s tímto problémem opravdu náročný. Kvůli této nemoci mají lidé málo energie a často se cítí nevyspalí. Mohou být podráždění a depresivní.

Jak syndrom zmírnit

Tento syndrom je opravdu nepříjemný. Máme pro vás však dobrou zprávu, lze ho zmírnit i bez pomoci lékaře. Stačí se držet několika základních pravidel. Prvním z nich je dodržování pravidelného spánkového režimu. Choďte tedy spát vždy ve stejnou dobu a ve stejný čas také ráno vstávejte. Před spaním si promasírujte nohy a protáhněte svaly na nohou.

Pokud cvičíte, trénujte každý den. Pokud ne, začněte alespoň s pravidelnou chůzí nebo například jógou, díky níž si protáhnete opravdu celé tělo. Těsně před spaním si dopřejte horkou koupel. A také přemýšlejte. Zaměstnávejte svůj mozek během dne. Naopak večer před spaním se snažte zklidnit a nemyslet na nic, co by vás mohlo znervózňovat a narušilo by to váš klidný večer.

Zdroj: Healthline