Prvotní příznaky zrádného syndromu karpálního tunelu. Patří mezi ně i ty, které by většinu lidí nenapadly

Fotografie: Depositphotos

O práci se říká, že šlechtí. V mnoha případech ale způsobuje nemoci z povolání. I taková kancelářská práce není úplně bez následků. Mohli by o tom hovořit ti, co mají syndrom karpálního tunelu.

Když chronicky přetěžujete zápěstí nevhodnou ergonomií při práci na počítači, koledujete si o onemocnění, kterému se latinsky říká syndroma canalis carpi neboli syndrom karpálního tunelu. Vzniknout může i po úrazu zápěstí nebo při zánětu šlach, na vině mohou být i hormonální změny v těhotenství nebo v menopauze, případně při užívání antikoncepce, říká lékař William Morrison.

Co je to karpální tunel

Co si představit pod pojmem karpální tunel? Jedná se o průchod z předloktí do dlaně, kudy vedou nervy, drobné cévy a šlachy. Prochází jím nervus medianus, který může být tlačen na tuhé stěny zápěstních kůstek. Vznikají pak typické příznaky syndromu karpálního tunelu. Častěji se potíže objevují v noci a nedají vám spát.

Jak se syndrom karpálního tunelu projevuje

Pro toto onemocnění jsou typické problémy v oblasti zápěstí ruky, která je přetěžovaná, případně byla zraněná:

  • Necitlivost ruky – příznaky syndromu karpálního tunelu se většinou objevují postupně, přičemž právě necitlivost bývá zaznamenána jako jedna z prvních.
  • Bolest v ruce a zápěstí – pacienti si stěžují na nepříjemné a bolestivé pocity v zápěstí, jež je často budí ze spánku. Je tomu tak proto, že v noci spí s ohnutým zápěstím, což problémy zhoršuje.
  • Tuhnutí rukou – jedním z příznaků onemocnění karpálního tunelu je právě ztuhlost. Projevuje se například nemožností provádět jednoduché činnosti, jako je zapnutí košile. Svaly zároveň oslabují a problémem může být úchop sklenice.
  • Pálení a mravenčení – když je nerv v karpálním tunelu utlačován, projevuje se to i brněním, případně svěděním v místě zápěstí.
  • Oteklé prsty – kvůli syndromu karpálního tunelu kromě zápěstí otékají i prsty na rukou.
Fotografie: Depositphotos

Jak se onemocnění léčí

Léčba spočívá zejména ve fyzioterapii, a to v počáteční fázi nemoci. Je třeba vhodně polohovat zápěstí a zachovávat klidový režim. Lékař může někdy naordinovat injekce kortikoidů. Je-li onemocnění plně rozvinuté, je třeba provést chirurgický zákrok, kdy se v zápěstí přetnou vazy, čímž se tlak na nerv odstraní. Operace se provádí při lokální anestezii ambulantní formou. Trvá asi půl hodiny a po zákroku odchází pacient domů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]