Suché a popraskané paty budou minulostí. Pomůže nejen jedlá soda a epsomská sůl

Blíží se léto a nastává čas, kdy přijdou vhod otevřené sandálky a vaše chodidla budou po dlouhé zimě opět vystavena na odiv. Pro mnoho z nás je to ale spíše připomínka toho, že bychom možná měli věnovat stavu svých chodidel trochu větší pozornost a konečně se zbavit staré a zatvrdlé kůže.

Jestliže zatím marně bojujete s tvrdými patami, mohlo by se vám hodit pár osvědčených metod, které vám mohou pomoci dosáhnout konečně kýženého výsledku.

Nemáte plíseň?

Tvrdá kůže na patách je nejčastěji projevem málo hydratované pokožky, ale na vině může být i nedostatek zinku, železa a omega 3 mastných kyselin. V neposlední řadě se může jednat také o důsledek plísňového onemocnění, takže není od věci zajít na konzultaci ke kožnímu lékaři, který pomůže odhalit, zda jde o problém, který se má léčit nebo postačí ztvrdlou kůži jen šetrně odstranit. Ztvrdlá kůže pak častěji postihuje některé skupiny obyvatel jako jsou diabetici, nemocní s lupénkou, ekzémem, lidé s nadváhou a ti, kteří celý den stojí na nohou. Možností, jak s tvrdou a nevzhlednou kůží zatočit, je celá řada. My si dnes ukážeme ty nejúčinnější metody.

Ústní voda a ocet

Už kombinace těchto slov je poněkud zvláštní, budete ale překvapeni, jak skvěle funguje. Stačí si připravit horkou lázeň s vodou, do které přidáte hrnek octa a hrnek ústní vody. V této lázni pak nechte nohy alespoň 15 minut odpočívat. Během tohoto času tvrdá kůže změkne a sama se začne olupovat. Pokud nepůjde dolů zcela sama, použijte pemzu, abyste zbytky šetrně odstranili. Po ošetření je vhodné chodidla namazat hydratačním krémem, aby se kůže zklidnila.

Rýžová mouka, med a ocet

Další metoda vyžaduje použití těchto tří surovin. S pomocí tří lžic rýžové mouky, jedné lžíce medu a pár kapek octu vytvořte hustou pastu, kterou poté naneste na svá chodidla. Použijte ji jako peeling, takže po dobu 10 minut chodidla směsí masírujte. Přispějete k jejich prokrvení a zároveň se začne olupovat nadbytečná kůže. Poté peeling z chodidel omyjte a zbytky kůže odstraňte pemzou. Díky medu bude pleť i hezky vyživená a hydratovaná.

Banány

I s pomocí banánů se lze staré kůže zbavit. Je to velmi šetrná metoda, kterou je nutné několikrát opakovat, než budete mít zcela dokonalý výsledek, ale hodí se zejména pro ty, kteří trpí nějakou kožní chorobou, a jiné prostředky by mohly kůži zbytečně dráždit. Budete potřebovat zralý banán, který rozmělněte v misce na kaši a naneste na celá chodidla. Nechte působit asi 20 minut a proces si můžete zpříjemnit masáží. Poté smyjte a opakujte tak často, dokud nedosáhnete žádoucího výsledku.

Ricinový olej

Ricinový olej dokáže velmi účinně hydratovat suchou a popraskanou pokožku, která je často příčinou ztvrdlé kůže. Pravidelná aplikace tohoto oleje dokáže spolehlivě změkčit ztvrdlou kůži, která po několika dnech zcela zmizí. Zároveň je to také vhodná prevence proti vzniku nové ztvrdlé kůže v budoucnu. Do ricinového oleje namočte bavlněnou gázu a nanášejte jej na postiženou oblast. Chodidla ovažte obinadlem a nechte olej působit přes noc.

Jedlá soda

Obyčejná koupel v lavoru s teplou vodou a třemi lžícemi jedlé sody působí na tvrdou kůži skvěle. Chodila se zbaví ztvrdlé a nevzhledné kůže a pleť se hezky vyhladí a chodidla budou působit o mnoho mladším dojmem. Jedlá soda navíc působí antibakteriálně, takže chodidla chrání před plísněmi a bakteriemi. Udělejte si koupel ještě před procedurou s pemzou nebo pilníkem a uvidíte, že vám následné obrušování půjde snadněji.

Epsomská sůl

Tento malý zázrak se v kosmetice používá k řešení řady potíží a pomůže i se starou a ztvrdlou kůží. Postačí rozpustit jeden hrnek soli v lázni horké vody a namočit do ní nohy. Epsomská sůl zabraňuje záněty, ničí bakterie a pomáhá ke zjemnění a regeneraci pokožky.

Fotografie: Pixabay, DepositPhotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]