Nepříjemně studené ruce nebo nohy mohou upozorňovat na vážný zdravotní problém. Možná trpíte vzácným syndromem

Fotografie: Depositphotos

Hodně lidí se setkává s tím, že mají často studené nohy nebo ruce, a to ani nemusí být nutně velká zima. Málokdo ale ví, čím to asi tak může být.

Pokud máte vy nebo někdo z vašich známých neustále studené ruce nebo nohy a nevíte, co s tím dělat, možná trpíte Raynaudovým syndromem, o němž velké množství lidí vůbec neví. Toto onemocnění ale může být pro lidské zdraví velice závažné. Odborníci je řadí mezi časté poruchy, které postihují především ženy, říká lékařka Alana Biggers.

Tento stav může být velice závažný

Základem pocitu chladu v končetinách těla a změny barvy kůže může být nezhoubný stav nebo skutečné autoimunitní onemocnění. Většina lidí viní z náhlé změny barvy prstů na rukou nebo nohou nástup prudkých změn teploty. Ve skutečnosti je to pouze důsledkem biologického procesu.

Fotografie: Depositphotos

Co se v těle děje

Nejprve se začnou stahovat arterioly, což zpočátku způsobuje blednutí postižených končetin – zablokovaný průtok krve pak stagnuje v cévách, což způsobí, že kůže začíná být namodralá. Raynaudův syndrom se může projevit u jedinců s různými entitami: jsou tací, kteří ho pociťují pouze jako věc, za kterou se stydí, a svádějí to na chladné dny.

Další faktory onemocnění

Toto onemocnění se může objevit u lidí v každém věku, ale po několika letech se postupně zhoršuje. Někdy se mohou objevit i další komplikace, jako jsou například tržné rány na kůži a vředy. Lidé, kteří touto nemocí trpí, by si rozhodně měli zvyknout nosit rukavice a samozřejmě také teplé ponožky.

Fotografe: Freepik

Odborníci přišli na to, že stres a úzkost mohou být také spouštěči tohoto onemocnění. Dokonce i kouření je jednou ze spouštěcích příčin tohoto onemocnění a může jeho průběh zhoršit. Pokud trpíte Raynaudovým syndromem, je vhodné okamžitě přestat kouřit. Jestliže jste něco takového zaznamenali, ihned kontaktujte lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]