Stravování během menstruace má zásadní vliv na její průběh. Může ji zhoršit, ale také výrazně zpříjemnit

Fotografie: Depositphotos

Správná strava při bolestivé menstruaci dokáže zmírnit menstruační potíže a pomůže i s tzv. premenstruačním syndromem.

Vědecké studie prokázaly, že některé potraviny bolesti při menstruaci zhoršují. Zjistěte, co můžete jíst před a během menstruace a které potraviny se nedoporučují. Správná strava při bolestivé menstruaci může pomoci snížit menstruační bolest a PMS, potvrzuje gynekoložka Carolyn Kay.

Co naše tělo potřebuje

Novější vědecké studie předpokládají, že intenzita bolesti během menstruace je ovlivněna nedostatkem některých vitamínů a minerálů. Klíčové látky, které prokazatelně snižují intenzitu křečí a krvácení, jsou:

  • vitamín E (je známý pro svůj protizánětlivý účinek),
  • vitamín D (snižuje bolest a zlepšuje náladu),
  • vápník (snižuje intenzitu menstruačních křečí),
  • hořčík (snižuje hladinu prostaglandinu F2 alfa, který se podílí na vzniku menstruační bolesti).
Fotografie: Freepik

Proto je vhodné dbát na pestrou stravu, která poskytuje potřebné množství výše uvedených složek. Jejich velký nedostatek je třeba doplnit kvalitními doplňky.

Co se nedoporučuje jíst

Jedna z nedávných studií, která se podrobně zabývala vlivem příjmu různých skupin potravin u žen na závažnost jejich bolestivé menstruace, zjistila, že ženy, které jedí typickou vysoce zpracovanou západní stravu, mnohem častěji trpí menstruačními bolestmi. Potraviny, jež zvyšují riziko premenstruačních a menstruačních bolestí, jsou výrobky s vysokým obsahem cukru, slané občerstvení, sladkosti a dezerty, čaj, káva, sůl, ovocné šťávy, a tuk přidávaný do polotovarů.

Jedním z hlavních stravovacích faktorů způsobujících záněty v těle je nadměrná konzumace cukru. Pro snížení menstruační bolesti je nutné omezit nejen sladkosti, ale sacharidy obecně, a to i ve formě chleba, těstovin a krupice. Omezení příjmu sacharidů pomáhá udržovat hladinu glukózy na rovnoměrné úrovni a zabraňuje náhlým výkyvům hladiny glukózy v krvi po jídle. Sekrece inzulínu se také lépe normalizuje.

Co byste měly jíst

Do jídelníčku pro úlevu od menstruačních bolestí by měly být zařazeny potraviny s protizánětlivými účinky a také potraviny, které dodávají vitamíny a minerály, jejichž nedostatek se podílí na intenzitě křečí a bolesti. Klíčové živiny pro zmírnění bolestivé menstruace jsou:

  • omega-3 mastné kyseliny – jejich nejlepším zdrojem jsou tučné studenovodní mořské ryby, jako je tuňák, losos (ne chovaný na farmách!), halibut, sleď, sardinky, ančovičky, makrela a další. Měly by se jíst 2–3krát týdně. V opačném případě se doporučuje doplnění omega-3 mastných kyselin.
  • rozpustná vláknina – hlavním zdrojem rozpustné vlákniny ve stravě by měla být zelenina ve všech formách – syrová, dušená, pečená, vařená, v polévkách či salátech. Čím více zeleniny, tím lépe. Je také zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před oxidačním stresem, a mnoha různých účinných látek, jež snižují zánět. Vhodným zdrojem vlákniny jsou také ořechy, semínka, lněné semínko, psyllium nebo chia semínka a ovesné vločky.
  • hořčík – hořčík je obsažen v kešu oříšcích a dalších ořeších, mandlích, slunečnicových semínkách, dýňových semínkách, špenátu a další zelené listové zelenině, halibutu, avokádu, banánech a luštěninách.
Fotografie: Freepik
  • vápník – vápník je v mléčných výrobcích přítomen ve velkém množství, ale vzhledem k přítomnosti fosforu, který narušuje vstřebávání vápníku, by se mléčné výrobky neměly považovat za dobrý a jediný zdroj vápníku ve stravě. Vápník najdete i v sezamových semínkách, mandlích, brokolici a zelené listové zelenině. Konzervované sardinky s kostmi jsou rovněž dobrým zdrojem vápníku.
  • vitamín E – vitamín E se nachází v olejích, olivovém oleji, ořeších, semenech, avokádu, špenátu, brokolici a další zelené listové zelenině.
  • vitamín D – jeho zdrojem je máslo, vaječné žloutky a rybí tuk. Množství vitamínu D v potravinách nestačí pokrýt potřeby organismu. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a nedostatečnému slunečnímu záření se v kůži nevytváří dostatečné množství. Doplňky jsou proto nezbytné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]