Roste v příkopech, na loukách i v lesích. Bojuje proti infekcím a tlumí bolest, přesto ji většina lidí považuje za pouhý plevel

Fotografie: Pixabay

Lopuch přináší řadu zdraví prospěšných benefitů, ze kterých může těžit naprosto každý. Roste totiž pravděpodobně i na vaší zahradě.

Ačkoliv lidé označují lopuch spíše za obyčejný plevel, jedná se o rostlinu, která disponuje řadou zdraví prospěšných benefitů, včetně detoxikačních, protirakovinných, antimikrobiálních a protizánětlivých účinků. Díky tomu vám pomůže například s rychlou očistou těla od toxinů nebo se zbavením bolestí a infekcí. Z přínosů lopuchu může těžit naprosto každý – roste totiž jak na březích řek nebo v lesích, tak i pravděpodobně na vaší zahrádce. Více prozradila lékařka Dominique Fontaine.

Seznamte se s blahodárným lopuchem

Lopuch je blahodárná rostlina, která přináší řadu léčivých účinků pro vaše zdraví. Sklízet ho můžete s koncem podzimu nebo během brzkého jara, ovšem pokud se ho vydáte hledat poprvé, měli byste vzít na vědomí, že ke konzumaci jsou vhodné pouze ty rostliny, které ještě nevykvetly. Získaný lopuch pak můžete buď nadrtit a nasušit a podávat jako čaj, nebo ho konzumovat uvařený z připraveného odvaru.

Kromě svých nepopiratelných léčivých vlastností je lopuch (zejména jeho kořen) považován za jednu z nejbezpečnějších rostlin. To především proto, že doposud neexistuje naprosto žádná zmínka o tom, že by měl nějaké vedlejší účinky na lidské tělo. Jednou z jeho nejoceňovanějších zdravotních výhod je skutečnost, že pomáhá léčit cervikální spondylózu.

Léčba spondylózy pomocí lopuchových listů

Pokud trpíte cervikální spondylózou, můžete ke zmírnění jejích nepříjemných příznaků použít lopuchové listy. Ještě než půjdete spát, vložte je na 10–15 minut do lékařského alkoholu a vyčkejte, dokud nedojde k dostatečné impregnaci. Na zátylek si potom navlékněte tenkou látku a na ni položte připravený list. Nakonec přiložte na list další obklad a pořádně ho utáhněte, aby vydržel až do rána. Tato léčba se doporučuje také při onemocněních bederní ploténky a revmatismu. Existují však i další způsoby, jak může lopuch pomoci vašemu zdraví.

Bojuje proti infekci močových cest a ledvin

Lopuch obsahuje hojné množství látek zvaných polyacetyleny, které jsou známé pro své antibiotické vlastnosti. Díky tomu vám dokáže pomoci s léčbou mnoha nemocí, včetně cystitidy, nefritidy a infekce močových cest. Aby byl účinek co nejefektivnější, měli byste konzumovat alespoň jeden litr odvaru z lopuchu denně a/nebo odvar použít ke koupeli (v sedě).

Pomáhá tlumit bolest

Díky svým protizánětlivým účinkům je lopuch velmi užitečný v boji proti mnoha bolestivým nemocem, jako je revmatismus, artritida a dna, nebo pro léčbu různých poranění, včetně bodnutí hmyzem a výronu. Abyste bolest utlumili co nejefektivněji, přidejte do vařící vody dvě lžíce nasekaného kořene lopuchu, nechte rostlinu alespoň 15 minut louhovat, poté do roztoku namočte gázový tampon nebo hadřík a přiložte ho na bolavé místo. Stejně tak můžete použít i samotné předem umyté a nadrcené listy lopuchu.

Dokáže zmírnit příznaky cukrovky

Čaj z kořene lopuchu je pro svůj obsah účinných látek, které pomáhají regulovat hladinu krevního cukru, doporučovaným pomocníkem v boji proti cukrovce. Pokud chcete zmírnit příznaky tohoto nebezpečného onemocnění, konzumujte 3 šálky lopuchového čaje po dobu 15 dní. Tuto metodu můžete opakovat každý měsíc, ovšem vždy byste se o ní měli poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]