Závažná onemocnění spojená se slinivkou břišní. O životně důležitý orgán je třeba pečovat a sledovat všechny podezřelé příznaky

Fotografie: Depositphotos

Slinivka břišní má tvar zploštělé hrušky, je 15 cm dlouhá a je to těžce pracující orgán. Pokud však nefunguje správně, dochází k jejímu zduření a zánětu.

Slinivka břišní je nesmírně důležitý orgán našeho těla. Je zodpovědný za řadu základních funkcí, a v důsledku toho proto určuje správné fungování celého organismu. Za prvé, je zodpovědný za vylučování hormonů ovlivňujících proces metabolismu sacharidů. Za druhé, pankreatická šťáva, kterou produkuje, umožňuje trávení živin, jako jsou bílkoviny a tuky, říká lékař Saurabh Sethi.

Nemoci slinivky břišní

Pokud slinivka nefunguje správně, může to mít vážné následky na vaše zdraví, proto je důležité vědět, co dělat a čeho se vyvarovat, aby slinivka fungovala správně. Jestliže slinivka pracuje správně, pracuje správně i naše tělo. Jaké jsou nejzávažnější a nejčastější onemocnění spojené se slinivkou a jak se jim vyhnout?

Rakovina slinivky břišní

Nejzávažnějším onemocněním je rakovina slinivky břišní. Problémem je, že se obvykle nediagnostikuje, dokud nedosáhne pokročilého stadia. Relativně nedávno tomuto typu rakoviny podlehli herci Alan Rickman a John Hurt (oba hráli ve filmech o Harrym Potterovi). Nejčastější výskyt je ve věku 60 až 80 let. Více než 90 % pacientů s diagnózou rakoviny slinivky břišní na toto onemocnění umírá.

Méně než 20 % případů rakoviny slinivky břišní je diagnostikováno ve stádiu, kdy je nemoc vyléčitelná. Podle britské Nadace pro výzkum rakoviny slinivky břišní zůstávají statistiky přežití stejné jako před 40 lety, a to kvůli nedostatku pokroků v medicíně. Proto je důležité znát příznaky, které je třeba kontrolovat.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Pankreatitida slinivky břišní

Příznaky přicházejí náhle, s bolestí v horní části žaludku, horečkou a nevolností. Pokud jsou mírné, po týdnu odezní. Jestliže je závažná, budete potřebovat speciální dietu a lékařskou péči. V některých případech není známa žádná příčina. U jiných souvisí se žlučovými kameny, pitím alkoholu, obezitou nebo zkrátka s věkem. Pokud je slinivka břišní dlouhodobě zduřelá a zanícená, považuje se onemocnění za chronické. Pocítíte bolest v horní části žaludku, která ve většině případů nezmizí.

Hojná konzumace alkoholu je příčinou přibližně 70 % případů chronické pankreatitidy, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku cukrovky. Méně časté příčiny jsou kouření, problémy s imunitním systémem či dědičná genetická mutace.

Jak mít zdravou slinivku?

Aby slinivka břišní správně fungovala, musíte jí zajistit správnou stravu. Měla by být zdravá, vyvážená, bohatá na cenné živiny, vitamíny a mikroprvky a bez stimulantů. Alkohol a cigarety je třeba co nejvíce omezit, protože do značné míry poškozují strukturu tohoto orgánu. Vyhýbejte se smaženým jídlům s vysokým obsahem živočišných tuků a sacharidů.

Je také vhodné snížit množství konzumovaných jednoduchých cukrů. Jsou nezbytné pro správné fungování, protože dodávají energii, ale nesmíte to s nimi přehánět. Nadbytek jednoduchých cukrů ve stravě zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

Je důležité, aby se jídlo jedlo beze spěchu a aby se každé sousto důkladně rozkousalo. Cukr, který si dodáváte, by měl pocházet ze zdravých přírodních zdrojů. Nachází se především v ovoci a medu. Kromě úpravy jídelníčku je vhodné zařadit také fyzickou aktivitu, jež pomáhá udržovat zdravou postavu a podporuje spalování přebytečných kalorií.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]