Zánět slinivky břišní můžete poznat podle specifické bolesti žaludku, kterou rozhodně nepřehlížejte

Fotografie: Freepik

Bolest žaludku a nevolnosti nejsou žádná sranda, zvláště, když jsou z nějakého důvodu častější, než by bylo zdrávo. Pokud máte tyto příznaky, tak se může jednat o zánět slinivky břišní.

Příčiny bolesti žaludku mohou být různorodé. Pokud ovšem chcete příčinu bolesti odhalit co nejrychleji, je důležité si uvědomit, z jakého přesného místa vaše bolest vychází. Zatímco většina příčin bolesti žaludku může být neškodných, občas má člověk smůlu a příčina může být závažnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Dávejte na sebe pozor a pokud zpozorujete některé podezřelé příznaky, tak okamžitě kontaktujte svého lékaře, jinak můžete vážně ohrozit vaše zdraví.

Příčiny bolesti břicha

Pro to, abyste dokázali porozumět bolesti svého břicha, je nejprve nutné správně určit přesnou oblast, odkud bolest pochází. Ve většině případů se jedná o klasickou bolest břicha, která je běžná a postihuje mnoho lidí. Většinou se v těchto případech jedná o intenzivní bolest, která nemá dlouhého trvání. Je sice nepříjemnější, ale oproti dlouhodobé mírné bolesti není tolik nebezpečná. Dlouhotrvající mírná bolest může značit chronické onemocnění, které je potřeba odborně řešit.

Fotografie: Freepik

Pokud by vaše bolest břicha trvala déle než dva týdny, tak je jedno, ve které břišní části se nachází. V tomto případě prostě musíte navštívit lékaře, abyste zabránili vážným následkům. Dalšími důvody pro návštěvu lékaře jsou určitě trvalé zvracení, nadýmání či krev ve stolici.

Bolest břicha můžete pociťovat prakticky kdekoliv mezi třísly a hrudníkem, proto je důležité ji umět konkretizovat. Příčin bolestí břicha může být mnoho, ať už žaludeční vředy, špatné trávení, zánět močových cest, zánět slepého střeva či gynekologické poruchy.

Příznaky zánětu slinivky břišní

Co se týče zánětu slinivky břišní, můžete ji rozpoznat podle různých příznaků. Mezi některé z nich patří bolest břicha, která se po jídle zhoršuje, horečka, bolest v horní části břicha, nevolnost, zvracení, rychlý puls, či zvýšená citlivost břicha na dotek. Pokud se vaše problémy stávají chronickými, tak můžete zpozorovat dlouhotrvající bolesti v horní části břicha, bezdůvodné hubnutí nebo také mastnou a páchnoucí stolici.

Fotografie: Freepik

Co se týče mírné bolesti břicha, jejími nejzávažnějšími příčinami je nesnášenlivost na konkrétní potraviny, zácpa způsobená nedostatečnou fyzickou aktivitou, nesprávnou stravou a špatným životním stylem, otravou jídlem či nadměrnou produkcí žaludeční kyseliny. Pokud se nacházíte ve stadiu bolesti, kdy se skoro nemůžete hýbat a žádná poloha nepřináší úlevu, tak okamžitě kontaktujte lékaře.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]