Silný lidový lék proti nachlazení a urputné rýmě. Stačí pouze 3 ingredience a máte vyhráno

Fotografie: Depositphotos

Často říkáme: „Je to jen nachlazení“. Může se však jednat o tak nepříjemnou a zatěžující zkušenost, že slovo „jen“ zde není na místě.

Ucpaný nos neznamená jen potíže s dýcháním či nepohodlí, ale také úpornou bolest hlavy, dutin a nosu, svědění, pálení, pocit napětí a slzení očí. Kromě toho může mít závažné důsledky. Když máte ucpaný nos, nemusíte hned spěchat do lékárny. Existuje mnoho domácích prostředků, jak odblokovat ucpané dýchací cesty, a zlepšit tak svou pohodu. Jsou zcela bezpečné a nehrozí u nich riziko vedlejších účinků, protože jsou založeny především na přírodních složkách. Jak si poradit s nepříjemnou rýmou? Více prozradila lékařka Karen Gill.

Co je to rýma

Nachlazení, správně nazývané rýma, je virové onemocnění. Při kataru jsou zánětlivé změny sliznice obvykle omezeny na nos a nosní a ústní část hrdla. Někdy se onemocnění šíří dále do hrtanu, průdušnice a průdušek a k virové infekci se může přidat bakteriální infekce. To pak zahrnuje vedlejší nosní dutiny, hrdlo, střední ucho a plíce. Akutní nekomplikovaná rýma trvá obvykle 5–7 dní.

Jak se s ní vyrovnat

Říká se, že léčený katar trvá sedm dní a neléčený týden. Skutečně nezmizí okamžitě, ale můžete výrazně snížit jeho nepříjemnost, zředit přetrvávající sekrety a pomoci tělu zbavit se přebytečného nahromaděného hlenu. Rýma je přirozenou fyziologickou aktivitou organismu, který se tímto způsobem chrání před nadměrným vstřebáváním virů. Použití kapek proti rýmě proto nepomáhá k uzdravení, a může stav dokonce prodloužit. Přináší pouze dočasnou úlevu.

Lidový lék proti nachlazení a rýmě

Inhalační lék je účinný při zmírňování příznaků. Je však třeba ho připravit jako preventivní opatření dříve, v období zvýšené nemocnosti, než nastane nachlazení. Budete potřebovat kůru ze 4 citronů, 1 polévkovou lžíci hřebíčku, 350 ml čistého alkoholu a lahev. Citronovou kůru a hřebíček vložte do lahve, zalijte alkoholem a uzavřete. Lahvičku nechte 10 dní na tmavém místě. Každý den dobře protřepejte.

Fotografie: Freepik

Výsledný produkt používejte jako nosní inhalátor. Zacpěte si jednu nosní dírku a vdechujte vzniklou léčivou páru z lahvičky. Postup opakujte, když se objeví příznaky ucpaného nosu.

Proč to funguje?

Citron je vynikajícím zdrojem vitamínů C, A, B1, B2, B3, železa, fosforu, hořčíku a draslíku. Tyto vlastnosti pomáhají účinněji léčit chřipku, nachlazení, astma, bronchitidu, zánět dutin, rýmu a bolest v krku. Hřebíček má antivirové a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zastavit růst patogenních mikroorganismů. Toto koření navíc obsahuje sloučeninu eugenol, jež potlačuje oxidační poškození způsobené volnými radikály.

Zdroj: Healthline, Healthline