Se svrabem se jedná v rukavičkách. Trápení ukončí například aloe vera nebo kajenský pepř

Fotografie: Cixia / Public domain

Některé domácí prostředky a čisticí postupy mohou pomoci léčit infekci svrabem a zabránit opětovné infekci. Může však trvat několik dní, než svědění zmizí.

Svrab je kožní onemocnění, jež způsobují drobní roztoči, kteří se zavrtávají do kůže a způsobují svědění a nepohodlí. Mohou zapříčinit vyrážku, zarudnutí a puchýře na kůži, proto je potřeba s nimi jednat opatrně a v rukavičkách. Svrab bez léčby nezmizí a je vysoce nakažlivý. Samička roztoče svrabu se zavrtává pod kůži a klade vajíčka, která se po několika dnech vylíhnou, přesunou se na povrch kůže a začnou cyklus znovu. Mnoho tradičních způsobů léčby svrabu může vést k závažným vedlejším účinkům, říká doktorka Debra Rose Wilson. Někteří lidé na tuto léčbu nereagují a může se u nich vyvinout rezistence. Proto můžete k léčbě svrabu použít přírodní domácí prostředky.

Čajovníkový olej

Tea tree olej, známý také jako olej z čajovníku, je další přírodní produkt, který se používá při různých kožních problémech, včetně svrabu. Má silné antimikrobiální, protizánětlivé a protiparazitické vlastnosti, což z něj dělá populární volbu pro léčbu svrabu. Na tea tree olej je možné být alergický. Pokud se u vás objeví alergická reakce, přestaňte ho používat.

Nimbový olej

Nimbový olej je přípravek získávaný z nimbového stromu, který je známý svými antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Svědění a podráždění způsobené svrabem může být velmi nepříjemné, a proto můžete zvážit použití nimbového oleje jako součásti léčby. Nimbový olej se obvykle používá jako vnější prostředek proti různým kožním problémům, včetně svrabu.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina s léčivými vlastnostmi, která se často využívá při péči o pokožku. Může se také použít jako součást léčby svrabu, zejména k uklidnění svědění, zánětu a podráždění spojených se svrabem. Aloe vera obsahuje slizové látky, jež mají ochranný a zklidňující účinek na pokožku.

aloe vera
Fotografie: Pixabay

Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje aktivní látku nazývanou kapsaicin, která má protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Některé informace naznačují, že aplikace kajenského pepře na svrab by mohla pomoci zmírnit svědění a podráždění spojené se svrabem. Nicméně není to běžně doporučováno a může existovat riziko podráždění pokožky.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej je esenciální olej získávaný z hřebíčkových pupenů. Má protizánětlivé, antimikrobiální a protiparazitické vlastnosti, a proto se někdy používá jako přírodní léčebný prostředek při svrabu. Hřebíčkový olej může pomoci zmírnit svědění, podráždění a zánět spojený se svrabem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]