Vhodný olej na smažení lidé považují za špatný a dávají přednost daleko horším řešením

Fotografie: Depositphotos

Z médií jsme neustále nabádáni k tomu, abychom používali zdravé rostlinné oleje místo živočišných tuků. Kromě olivového je velmi zdravý také olej z řepky olejky.

Rostlinné oleje jsou pro lidský organismus mnohem vhodnější než sádlo či máslo. Jejich negativní vliv se projevuje zejména v onemocnění kardiovaskulárního systému. Protože rostlinné oleje obecně obsahují méně nasycených tuků, jsou srdce vhodnější a měli bychom jim v kuchyni dávat přednost, radí lékařka Adda Bjarnadottir.

Co všechno obsahuje řepkový olej

Nasycených mastných kyselin, jako je kyselina palmitová nebo kyselina stearová, řepkový olej obsahuje jen velmi málo. Více v něm najdete mononenasycené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Z tohoto důvodu se jeví řepkový olej jako ideální tuk do kuchyně. Má řadu nutričních předností. Jedna polévková lžíce řepkového oleje obsahuje asi 124 kcal, kromě výše uvedených mononenasycených tuků v něm najdeme i vitamíny E a K.

Nutriční význam řepkového oleje

Řepkový olej díky vitamínu E je výborným antioxidantem. Zároveň podporuje stav pokožky a zraku. Je dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové, která má pozitivní vliv na srdce. Pravidelná konzumace řepkového oleje vede k nižším hodnotám LDL, tedy špatného, cholesterolu. To pomáhá předcházet vzniku srdečních onemocnění, ovlivňuje také krevní tlak.

Jak se řepkový olej vyrábí

Nejprve je třeba semena řepky oddělit a vyčistit. Pak následuje úprava a odlupování semen při teplotě 35 °C. Takto připravená semena se vaří a následně žehlí v sérii šroubových lisů. Takto se z nich získává až 60 procent oleje. Zbytek oleje se extrahuje jinými metodami – například pomocí rozpouštědla. Extrahovaný olej se rafinuje parní destilací, vystavením kyselině fosforečné a filtraci kyselinou aktivovanými jíly.

Řepkový olej a použití v kuchyni

Běžný řepkový olej lze zahřát až na teplotu 242 °C bez kouře a tvorby transmastných kyselin. Je tak ideální pro hluboké smažení. Uplatní se i při vaření a přípravě salátů, omáček, dresinků i pro potažení pekáče, aby se zabránilo lepení těsta.

Zdroj: Healthline, Medonet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]