Pokud vaše tělo vykazuje jasně rozpoznatelné příznaky, pravděpodobně budete muset vyhledat lékařskou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Pokud se v našem těle děje něco špatně, náš organismus nás o tom ve většině případů informuje. Naučte se porozumět řeči svého těla.

Jestliže jste si v poslední době všimli nezvyklých změn na svém těle, může se jednat o projev onemocnění. Naše tělo nám totiž dokáže dát najevo, pokud se něco děje. Pokud se naučíte porozumět řeči svého těla, bude pro vás jednodušší identifikovat příčinu vzniku zdravotních obtíží. Lissa Rankin, autorka knihy Mind Over Medicine (v překladu Mysl před Medicínou) popisuje tělesné projevy, které můžou upozorňovat na více či méně závažné zdravotní problémy. Důležité je tyto projevy dlouhodobě neignorovat. Můžete si totiž zbytečně zadělat na vážnější zdravotní problém.

Nadměrná únava a přibírání na váze

Nadměrná únava ještě v kombinaci s přibíráním může být způsobena vaším životním stylem. Obzvláště pokud konzumujete upravené potraviny, alkohol nebo kouříte cigarety. Pokud máte nedostatek pohybu nebo váš jídelníček není vyvážený, vašim orgánům se nedostává výživa, kterou ke správnému fungování potřebují. Přibírání na váze může být způsobeno také metabolickým onemocněním nebo například hormonální nerovnováhou.

Pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu, jejich hladiny si můžete nechat zjistit při další návštěvě lékaře. Lékař vám pak doporučí vhodnou léčbu. Nadměrná únava ale také může být příznakem vážnějšího onemocnění. Vaše tělo může být například unavené z boje s táhlou a dosud nezjištěnou infekcí. Může se také jednat o chronickou únavu, která je ve většině případů důsledkem vystavení dlouhodobému stresu.

Potíže s vyprazdňováním a tmavě žlutá moč

Pokud máte světle zbarvenou moč, je to ukazatel, že je vaše tělo správně hydratované. Pokud se ale vaše moč zbarví do výrazné či tmavě žluté barvy, jedná se o ukazatel toho, že své tělo nehydratujete dostatečně. Jako vedlejší projev dehydratace se můžou také objevit nepříjemné bolesti hlavy, které odezní po vypití sklenice vody. Pro správné fungování je důležité tělu dodávat dostatek tekutin. Především pak v podobě bylinných čajů, vody, ať už té běžné nebo například kokosové, či zelených džusů.

Fotografie: Depositphotos

Alkohol a nápoje obsahující kofein (káva, energetické nápoje) naopak tělo dehydratují, takže byste se jich měli vyvarovat. Pokud se u vás objevily potíže s vyprazdňováním, ať už se jedná o zácpu, nadýmání nebo průjem, vaše tělo vám dává najevo, že se mu nedostává toho, co potřebuje. Pokud stolice ve střevech setrvá nadměrně dlouho, můžou se toxiny přes střevní výstelku dostat do krevního oběhu a způsobit tak zánět. Vyvážená potrava a pravidelné stravování jsou proto klíčem ke správnému fungování vašich střev.

Potíže se spaním, chrápání, rýma a chřipka

Pokud nespíte dobře, v noci se budíte nebo vám například trvá dlouho usnout, může to být projev různých onemocnění, ale také i třeba nadměrné konzumace cukru. Pokud se budíte uprostřed noci s nutkáním na toaletu, vaše tělo tím upozorňuje na nesprávně fungující metabolismus sacharidů. Potíže se spánkem také můžete mít v důsledku dlouhodobého vystavení stresu, nebo například konzumace nadměrného množství cukrů ve svém jídelníčku. Chrápání může být projevem spánkové apnoe, ale také špatné polohy při spánku nebo ucpaného nosu.

Pokud stále častěji bojujete s chřipkou, nachlazením nebo táhlou rýmou, vaše tělo není schopné dostatečně účinně bojovat proti běžným patogenům. Je důležité posílit svůj imunitní systém, ať už pravidelnou stravou, dostatkem vitamínů, tak třeba různými vhodnými potravinovými doplňky. Nedostatek vitamínů v těle se může projevit také například popraskanými rty nebo měkkými a lámavými nehty. V tomto případě se jedná o nedostatek vitamínu B12, který mimo jiné může způsobit například anémii.

Úzkost a kožní problémy

I přesto, že se v případě úzkosti jedná o psychologickou diagnózu, může souviset také s fyziologickým stavem našeho těla. Úzkost se totiž může projevit také v důsledku hormonální nerovnováhy nebo třeba onemocnění štítné žlázy a nadprodukce hormonů tyroxinu a trijodtyroxinu. V případě, že se u vás náhle objeví úzkost, je důležité se o tom zmínit svému ošetřujícímu lékaři. V případě, že se u vás vyskytla vyrážka, atopický ekzém nebo lupénka, může to být reakce těla na dlouhodobé vystavení stresu.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Kromě stresu se může jednat také o reakci těla na potravinové alergie nebo nesnášenlivost některé látky například v kosmetice, kterou používáte. Nezřídka je vyrážka projevem alergie například na prací prostředek nebo aviváž. Projevy, kterými nám naše tělo dává najevo, že něco není v pořádku, bychom neměli ignorovat. Včasnou diagnózou si totiž můžeme zajistit úspěšnou léčbu u mnohých onemocnění.

Zdroj: Prevention

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]