Snížená funkce štítné žlázy se projeví v obličeji. Mezi příznaky patří i oteklá víčka a suchá pleť

Fotografie: Freepik

Pokud se na vašem obličeji projeví tyto změny, raději se rychle poraďte se svým lékařem. Nejspíše se jedná o příznaky obávané hypotyreózy.

Hypotyreóza je obávaný problém označující sníženou funkci štítné žlázy, tedy stav, kdy tento orgán nedokáže produkovat dostatek potřebných hormonů. V důsledku toho se mohou pacienti potýkat s řadou nepříjemných příznaků, a to od přibírání na váze a únavy až po různé změny na obličeji. Pokud některé z nich zpozorujete i na svém těle, měli byste dle doktora Matthew Thorpe raději rychle vyhledat pomoc a nechat se vyšetřit.

Změny obličeje v důsledku hypotyreózy

Mezi časté důsledky hypotyreózy, zejména pokud se onemocnění dostane do pokročilejšího stádia, patří nafouklý a oteklý obličej. Tyto změny následně ovlivňují schopnost jedince vytvořit jakoukoli mimiku, přičemž u některých pacientů může také dojít ke vzniku boule na krku přezdívané struma. Dále se může tento obávaný stav projevit lékařky Mariny Basiny také následujícími příznaky:

  • oteklá víčka, rty a jazyk,
  • rozšířený nos,
  • vypoulené oči,
  • drsná, suchá nebo šupinatá pokožka,
  • ztenčené obočí,
  • návaly horka v oblasti obličeje a s nimi spojené zarudnutí,
  • změna barvy pleti a červené skvrny na kůži.

Typicky k těmto změnám dochází v důsledku nedostatku hormonů tyroxinu a trijodtyroninu, které řídí způsob, jímž tkáně v celém těle využívají energii a kyslík. To mimo jiné obecně ovlivňuje růst buněk, regulaci teploty organismu, metabolismus, srdeční činnost a dokonce také samotnou schopnost myslet. Zejména ženy také mohou přijít o plodnost.

Předávkování hořčíkem prozradí typické příznaky. Projevuje se i nevolností a průjmem

Fotografie: Freepik

Změny obličeje související s hypotyreózou navíc bohužel nejde kompletně léčit. Základem zmírnění příznaků je především léčba samotné štítné žlázy. Pomocí může být podle lékaře George Krucika užívání syntetických hormonálních léků k obnovení typických hladin tyroxinu (jako je například levothyroxin). Ty vám nicméně bude muset předepsat lékař. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jakým způsobem můžete sami podpořit činnost štítné žlázy, a to změnami životního stylu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]