Každý se snažíme žít zdravě. A přitom máme doma mnohé nebezpečné potraviny, které nám škodí. A často to ani není naše vlastní rozhodnutí, ale nutí nás k tomu i tlak veřejnosti a reklamy, která nám neustále podsouvá, co bychom měli a neměli jíst. Všichni asi dobře tušíme, že čokoláda, smažené bramborové chipsy, hranolky nebo třeba alkohol nejsou ideální součástí jídelníčku. A tak je jíme jen výjimečně a rozhodně se s tím nikomu nechlubíme.
Jenže pravda je taková, že zde seznam našich omezení zdaleka nekončí. Existuje mnoho dalších potravin, které bychom ze svého jídelníčku měli v zájmu vlastního zdraví vyřadit. A to z mnoha různých důvodů. Často třeba proto, že v zájmu zachování jejich trvanlivosti na pultech supermarketů obsahují obrovské množství konzervačních látek, které našemu zdraví škodí ještě více než smažené jídlo.
Hroznové víno
Samy o sobě hrozny samozřejmě nejsou škodlivé. Jenže jako každé jiné ovoce mají velmi krátkou dobu trvanlivosti. To ale pro obchodní řetězce představuje problém, protože potřebují hrozny třeba i delší dobu skladovat, než je prodají. Z toho důvodu jsou využívané různé chemické látky a přípravky, které datum spotřeby uměle prodlužují. Společně se „zdravým“ ovocem konzumujete velké množství škodlivých látek.
Ryby v konzervách
U rybiček v konzervě platí v podstatě to samé. Maso má velmi krátkou dobu trvanlivosti a když má v konzervě vydržet klidně i několik let, je třeba jej ošetřit. V plechovkách k nim často bývá přidáván hexamethylenetetramin, což je chemická látka, jež je dokonce v některých státech pro svou toxicitu zakázaná. Rybu si tedy raději dopřejte čerstvou a v konzervě jen zcela výjimečně, třeba na cestách.
Krabí tyčinky
Kdo by neznal salát s krabími tyčinkami? V určité době to byl v našich kuchyních docela hit, a i dnes jej mnozí lidé rádi konzumují. Možná ale tušíte, že tyto tyčinky neviděly kraba ani z rychlíku. Ve skutečnosti se jedná o velmi výrazně cukrem, barvivy, zesilovači chuti a dalšími látkami vylepšené filety bílých ryb. Ty bývají často ještě doplněny lepkem, škrobem a dalšími přídavnými látkami.
Černé olivy
Věděli jste, že černé olivy v podstatě neexistují? To, co kupujete v obchodech, jsou dobarvované zelené olivy. Tuto typickou barvu získávají barvením, které sice v malých dávkách není nebezpečné, ale přesto se jedná o chemickou látku, kterou není radno jíst nezřízeně. Raději si tedy dopřejte zelené olivy a na černé zapomeňte.
Gumoví medvídci
Tyto sladké pochoutky se často doporučují na kloubní problémy. Ale v zájmu zdraví vašich kloubů je lepší poohlédnout se raději po jiném řešení. Gumoví medvídci jsou ale plní barviv a konzervantů. Některé druhy medvídků či jiných želatinových bonbónů mohou obsahovat oxid siřičitý, který je ve větších dávkách silných alergenem.
Některé druhy potravin je tedy nutné omezit, i když by se na první pohled mohlo zdát, že jsou zcela v pořádku. Těmto se pro příště vyhněte a pomůžete svému zdraví.