Mrtvice se u žen projevuje odlišně než u mužů. Vysoké % případů dopadne katastrofou kvůli neznalosti

Fotografie: Depositphotos

K mrtvici nejčastěji dochází proto, že se do mozku dostane méně krve, než je nutné. Příčiny poruchy prokrvení mozku mohou být různé. 

Mrtvice, také nazývaná cévní mozková příhoda, je něco, co se může dotknout kohokoli z nás, bez ohledu na věk či pohlaví. To znamená, že nikdo není imunní vůči této závažné zdravotní komplikaci, a to včetně žen. Překvapující však pro někoho může být, že se příznaky mrtvice u žen mohou lišit od těch, jež jsou typické u mužů. Je to výzva pro nás všechny, protože to znamená, že musíme být obzvláště pozorní a informovaní, abychom mohli rychle rozpoznat, kdy se mrtvice blíží, a adekvátně jednat.

Růst počtu případů u žen

Mrtvice je závažné zdravotní onemocnění, které může postihnout ženy i muže, a situace v České republice není v tomto ohledu výjimkou. Mrtvice patří mezi přední příčiny úmrtí a invalidity v České republice. Podle statistik od Českého statistického úřadu se mrtvice každoročně týká tisíců lidí.

Statistiky naznačují, že počet případů mrtvice mezi ženami v České republice roste, jak uvádí Národní zdravotnický informační portál. To může částečně způsobovat změna životního stylu, včetně nárůstu stresu, nezdravá strava a nedostatečná fyzická aktivita u žen.

Typické příznaky mrtvice

Než se podíváme na specifické příznaky u žen, uveďme si některé obecné znaky, které by nás měly upozornit na možný záchvat mrtvice. V článku, který jsme nedávno publikovali na našem webu ZdravéStravování, se můžete dočíst, že mezi příznaky mrtvice patří ztráta citlivosti nebo pohybu na jedné straně těla, silná bolest hlavy, zmatenost, problémy s mluvením nebo porozuměním, náhlá ztráta rovnováhy či koordinace a dvojité vidění.

srdce infarkt

Mrtvice, infarkt a srdeční zástava: Kritická onemocnění se liší v příznacích i průběhu

Lidé na procházce
Fotografie: Freepik

Specifické příznaky mrtvice u žen

Lékař Senggu Han v článku pro web Healthline sděluje, že ženy mohou mít některé specifické příznaky mrtvice, které bychom měli brát v úvahu. Jedná se například o nevolnosti a zvracení, škytavku, záchvaty, nevysvětlitelnou únavu, halucinace, bolest na hrudi a náhlou ztrátu vědomí. Pokud jste žena a nejste si jistá, zda vaše příznaky odpovídají mrtvici, měla byste raději kontaktovat záchrannou službu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]