Smrt je přirozenou součástí života. Jaké pocity člověk v tento moment prožívá?

Fotografie: Depositphotos

Smrt je v naší společnosti tabu a moc se o ní nemluví, i když je všudypřítomná. Nikdo jí neunikne – na každého jednou čeká okamžik, kdy vydechne naposledy.

Otázky ohledně smrti zajímají vědce i filozofy odpradávna. V moderní medicíně existují možnosti, jak měřit pocity, které člověk ve chvílích smrti zažívá. Co je po ní, se nikdo ze živých nedozví. Na to si bude muset počkat až do doby, kdy si pro něho zubatá s kosou přijde a odvede ho tam, odkud není návratu. Jaké je tedy umírání? Více prozradila lékař Timothy J. Legg.

Okamžiky před smrtí

Vědci na to šli od lesa a pokusili se ozřejmit pocity lidí těsně před smrtí na příkladu, kde sehrával důležitou roli hororový film. Pocity před úmrtím jsou prý podobné těm, které člověk zažívá, když se na něho dívá. Důležitost zde mají scény s obětí pronásledovanou vrahem. Diváci se údajně s obětí identifikují a pak pociťují totéž co ona. Strach aktivuje adrenalin, který se začíná vylučovat do krevního oběhu. A tím to všechno začíná.

Když se bojíte, vaše tělo se začne bránit

Jste-li ve smrtelném nebezpečí, pak vás napadnou dvě možnosti. Buď utečete, nebo budete bojovat. Adrenalin, kterého nyní máte nadbytek stejně jako glukózy, je vylučován proto, aby člověk získal energii k útěku nebo boji. Pokud vám ale síla nebude stačit, nejspíš začnete křičet. Kdo občas při sledování hororového filmu nevykřikl strachem?

Jak mozek zpracovává výkřiky

Chtělo by se říct, že výkřik je v mozku zpracováván tam, kde je sídlo řeči. Ale není to pravda, informace jdou přímo do amygdaly. Ve své podstatě jsou výkřiky instinktivní a vyvolávají stejnou reakci u těch, kteří je slyší. O křik není v hororech nouze a často ani mezi diváky v hledišti. Když se bojíme, prostě křičíme. Jedná se o přirozenou obranou reakci těla.

Fotografie: Pixabay

Klinická smrt je stavem, kdy mozek ještě funguje

Když se zastaví tepot srdce a dýchání, hovoříme o úmrtí. Ale v této chvíli ještě mozek stále pracuje, protože on žádná vážná poškození neutrpěl. Mozek se dostává do stavu tzv. neutrální aktivity a člověk, který se v takové situaci ocitl, zažívá pocity blízké smrti. Z klinické smrti ještě existuje návrat, což ostatně dokládají příběhy, jenž se skutečně staly. Konečnou stanicí je biologická smrt, kdy přestane fungovat i mozek. Co se stane pak, už vědci nevědí.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]