Sinusové cysty vznikají v 9 z 10 případů kvůli lidské nedbalosti. Vyhněte se těmto častým chybám

Fotografie: Depositphotos

Pilonidální sinusová cysta je nepříjemný problém, který postihuje především muže. Pokud onemocnění rozpoznáte, měli byste co nejdříve zahájit jeho léčbu.

Pilonidální sinusová cysta je chronický zánět měkké tkáně nad gluteální rýhou, který se nejčastěji projevuje v podobě silně podrážděného bodu zánětu (abscesu). Problém nejčastěji postihuje muže, a to zejména mezi pubertou a středním věkem. Pokud na sobě rozpoznáte jeho typické příznaky, měli byste se pokusit co nejdříve určit příčinu a následně provést metody vhodné léčby, říká doktorka Corinna Underwood.

Nejčastější příčiny onemocnění

Pilonidální sinusová cysta se může projevit jako chronický sinus s jedním nebo více otvory na povrchu kůže, ze kterých neustále odtéká hnisavý obsah – v podstatě se jedná o cystickou dutinu vyplněnou chloupky, vazivovou tkání a zánětlivými buňkami. Mezi nejčastější příčiny problému patří zejména podráždění podkožních chloupků v hluboké struktuře plenkové oblasti s následnou infekcí (odborníci také v současné době hledají důkazy, zda by mohlo být způsobeno genetickými predispozicemi).

K podráždění podkožních chloupků dohází zejména v důsledku dlouhého sezení, nepravidelné hygieny, nošení těsného a nepohodlného oblečení, přílišného pocení, infekce lymfatických uzlin, stresu, špatné stravy, alergických reakcí a také oslabení imunitního systému. Je proto důležité, abyste nejprve určili příčinu onemocnění a v závislosti na ní učinili preventivní kroky. Stejně tak odborníci doporučují následující ošetření:

  • Aplikace teplých obkladů, které účinně zvyšují krevní oběh, což umožňuje lepší funkci bílých krvinek v boji proti infekci (obklady přikládejte dvakrát až třikrát denně v závislosti na velikosti zánětu). Tímto způsobem budete také moci snadno vypustit hnis, avšak nezapomínejte oblast pokaždé omýt antibakteriálním mýdlem a nechat ji zcela vyschnout.

Barva moči je zrcadlem lidského zdraví. Neobvyklým vzhledem může odhalit i nádor a infekce

bolest zad u staršího muže
Fotografie: Freepik
  • Pomoci vám také dokáže kurkumová pasta, kterou si můžete připravit smícháním prášku z tohoto kořene s trochou síranu hořečnatého, medu, ricinového oleje a jódu. Tuto směs poté zalijte trochou vody a několikrát denně ji nanášejte na postižené místo, dokud se hnis úplně nevypustí. Nezapomínejte také pít dostatek vody.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]