Přírodní prostředky na bolest hlavy – víme, které to jsou

Čas od času bolí hlava každého. Ať už z únavy, stresu, nedostatku tekutin. Příčin existuje nespočet. Než však sáhnete do lékárničky pro tabletku, zkuste přírodní prostředky, které nemají žádné vedlejší nežádoucí účinky, jako chemie. Pravdou je, že zabrat nemusí, ale také mohou. A alespoň si vyzkoušíte, co na vás zabírá či nikoliv a příště spíš než pro léky zamíříte k lednici.

Tento pokus vám rozhodně nijak neublíží. Spíš naopak – ještě si pochutnáte. Přírodními prostředky rozhodně nemyslíme žádné preparáty slibující zázraky. Jedná se o potraviny, které míváme běžně doma a člověk ani netuší, jakou mohou přinášet úlevu. Za bolestí hlavy nezřídka stojí právě nevhodné potraviny, dietní omyly, nevhodná kombinace potravin, nepravidelná a nevyvážená strava. Nebudeme vás napínat a jdeme na to…

Špenát

Hlava může člověka bolet z různých příčin, kde často patří i nezdravý životní styl. Jde-li o stravu, může být bolest hlavy důsledkem nedostatku kyseliny listové nebo železa. Právě tyto cenné látky se nachází ve špenátu. Mimo jiné ještě i draslík, vápník, hořčík, fosfor a další + vitamíny skupiny B, vitamíny C, E, K a karotenoidy (špenát je významným antioxidantem). Aby si tělo vzalo ze špenátu maximum cenných látek je potřeba konzumovat jej syrový. Připravit se z něj dá pyré (jako příloha k masu), smoothie, salát. Možností jak konzumovat syrový špenát, který bojuje s bolestí hlavy je mnoho.

Třešně

Jsou nejen chutné a plné vitamínů a minerálů – A, B komplex, C, draslík, železo, vápník, ale nabízejí i účinnou pomoc při bolestech hlavy. Třešně patří k přírodním analgetikum díky rostlinným pigmentům, které mají schopnost blokovat enzym, jež se podílí na vzniku bolesti. Pokud na bolesti hlavy trpíte, konzumujte třešně. Připravte si třeba smoothie na svačinku do práce. Taková prevence není vůbec na škodu.

Jablíčka

Zatímco třešně jsou otázkou letní sezóny, jablka můžete mít po ruce kdykoliv. Podobně jako třešně i jablíčka obsahují vitamíny a minerální látky, vlákninu a prvky ulevující od bolestí. Výhodou jablek je jejich pestré využití. Můžete se do něj jen s chutí zakousnout, případně si udělat ovocný salát nebo opět smoothie.

Mandle

Mandle obsahují doslova koktejl cenných a výživných látek, mimo jiné mohou být užitečné při bolestech hlavy. Konzumace mandlí pomáhá předcházet únavě, stresu a nervového vyčerpání, což často vede k bolestem hlavy. Mandle patří ke zdrojům salicinu – přírodní látka s chemickým složením jako aspirin. A stejně tak i jako léky působí mandle na bolest hlavy, žaludku, svalů, kloubů a bez nežádoucích účinků!

Na závěr

Pokud vás hlava teprve začíná bolet, zajistěte si čerstvý vzduch, doplňte tekutiny (ideálně čistá neperlivá voda), dejte si studený obklad nebo studenou sprchu a udělejte si smoothie z uvedených potravin. Třeba mandle (mandlové máslo), rostlinné mléko, banán a špenát. Sedněte si, odpočívejte a vychutnávejte smoothie.

Obrázek: pixabay.com