Přírodní aspirin o jehož síle málokdo ví. Poznejte rostlinu, která má celou řadu benefitů

Fotografie: Freepik

Takzvaný přírodní aspirin je rostlina, která nás chrání před zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a také zmírňuje revmatické bolesti. Poradit si dokáže i s bolestí neurčitého původu, výrazným pomocníkem je nám ale i při boji s nespavostí.

Zázračnou rostlinou, která je již tisíce let používaná k léčbě revmatických onemocnění, je vrba. Vrbová kůra totiž obsahuje značné množství salicylových sloučenin a tříslovin. Je bohatá také na další potřebné látky, a to například škrob, vosk, bílkoviny, lipidy a celulózu. Najdeme v ní ale také velké množství minerálů a vitamínů. A přesně z těchto důvodů je vrba považována za přírodní aspirin.

Jak na její použití a na co všechno slouží

Vrbovou kůru pro lékařské využití používáme ve formě prášku, a to buď jako infuzi, nebo odvar. Výborně nám slouží při boji s onemocněním pohybového aparátu, krvácením, úplavicí, ale také s horečkou. Pomáhá nám i při stavech nervové podrážděnosti a úzkosti. Je považována za účinný a přírodní antioxidant, velmi často je tedy používaná i při nachlazení a chřipce.

Fotografie: Unsplash

Výborným pomocníkem je také v boji s vysokým cholesterolem. Extrakt z vrbové kůry má vazodilatační a antioxidační účinky, tím zabraňuje usazování tuku v cévách. Její pravidelná konzumace nás chrání před vznikem infarktu. Pomáhá ale také při bolesti v krku nebo onemocnění horních cest dýchacích. Obsahuje totiž velké množství flavonoidní látek, díky kterým se z ní stává výborné antiseptikum. Má také stimulační účinky na naše trávení, dokáže nám pomoci při léčbě průjmu a gastroenteritidy.

Které části vrby je vhodné využít a na co si dát pozor

Léčivé účinky nemá jen vrbová kůra, ale také listy nebo květy. Každá část rostliny nám slouží k jinému účelu. Sušené listy, ze kterých se následně vyrábí prášek, pomáhají k léčbě bolesti, a to zejména migrény a revmatického onemocnění. Květy využijeme při léčbě nespavosti, při poruchách nervového systému, podrážděnosti a zvýšené nervozitě. Odvar z květů nám také poslouží pro vnější léčbu, a to zejména ve formě obkladů nebo koupelí.

Fotografie: Unsplash

Látku namočenou v odvaru přikládáme na místa, kde se vyskytují kožní rány, bolestivé svaly, kožní vředy, bradavice nebo například hemeroidy. Použití vrby pro léčebné účely se bohužel neobejde bez vedlejších účinků. Ty se vyskytují, pokud použijeme příliš velké množství. Řadí se mezi ně bolest hlavy, závratě, nevolnost, zvracení a nebo také průjem. Pozornost musíme věnovat i tomu, že přípravky z vrby mají kontraindikaci použití pro lidi, kteří trpí onemocněním ledvin nebo dermatitidou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]