Žloutnutí dlaní a chodidel je skrytý příznak, který přehlíží většina lidí. Hrozí však kritické následky

Fotografie: Jaysin Trevino / Creative Commons / Attribution 2.0

Žluté dlaně a chodidla nemusí hned znamenat příznak vážného onemocnění. Zpravidla se jedná o stav, který je důsledkem konzumace některých potravin.

Je logické, že vás náhlé zbarvení kůže dožluta může vyděsit. V případě, že by se objevilo i žluté zabarvení očí, může jít o žloutenku, která obvykle souvisí s potížemi s játry, vysvětluje Modern Weng. Pokud jsou však žluté pouze vaše dlaně nebo chodidla, pravděpodobně se u vás objevil stav zvaný karotenémie, který není až tak vzácný, jak si mnozí mohou myslet. Jedná se o zbarvení kůže z důvodu zvýšeného příjmu betakarotenu.

Co je to karotenémie

Karotenémie nastává ve chvíli, kdy se ve vaší krvi nachází příliš mnoho karotenoidů, žlutých látek, jež jsou obsahem mnoha pestrobarevných druhů zeleniny a ovoce. Tyto látky jsou běžnou součástí zdravé stravy a přispívají k přirozené barvě vaší pokožky, jak uvádí Debra Rose Wilson. Karotenoidy často vylučujete skrze moč, stolici, pot nebo kožní maz.

Jakmile ale karotenoidy nestíhají opouštět vaše tělo, začnou se hromadit v krvi, což může mít za následek, že vaše kůže zežloutne. Tyto změny mají největší tendenci se projevovat především na rukou a nohou, konkrétně na dlaních a chodidlech. Příčin může být mnoho, hlavně se jedná o váš jídelníček, ale důvodem mohou být i některé zdravotní stavy, jak píše server Healthline.

Vysoká hladina kyseliny močové v těle způsobuje problémy s klouby. Snižte ji pomocí konzumace těch správných potraviny

Karotenémie jako důsledek stravy

Mezi hlavní příčiny rozvoje karotenémie patří strava. Potraviny, které jíte, mohou ovlivnit barvu vaší kůže, především se jedná o mrkev, jež může způsobit, že vaše pleť získá nažloutlý odstín. Museli byste však konzumovat velkou spoustu mrkve i ostatních potravin uvedených níže, abyste si všimli žlutých dlaní a chodidel. To ovšem neznamená, že byste ji měli ze své stravy vyloučit úplně, mrkev nabízí i mnoho zdravotních výhod, o kterých jsme již psali na ZdravémStravování. Další potraviny bohaté na karotenoidy jsou:

  • Dýně
  • Sladké brambory
  • Papriky
  • Zelená zelenina
  • Citrusové plody
  • Některé doplňky stravy
mrkev
Fotografie: Freepik

Zdravotní příčiny karotenémie

Karotenémie také může vzniknout z důvodu některých zdravotních stavů, jež ovlivňují vaše tělo a jeho schopnost zpracovat karotenoidy. Mezi běžné zdravotní příčiny rozvoje karotenémie patří:

  • Vysoký cholesterol
  • Hypotyreóza
  • Cukrovka
  • Potíže s ledvinami nebo játry

Léčba karotenémie

Základem léčby je snížení množství karotenu ve stravě, což je hlavní řešení změněné pigmentace kůže, jak odborníci. Poraďte se se svým lékařem, které potraviny jsou bohaté na karoten, a pokud víte, že ve vašem jídelníčku zastávají velké místo, snažte se je omezit. Uvidíte, že se problém se žlutou kůží brzy vyřeší.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]