Vysoká hladina kyseliny močové v těle způsobuje problémy s klouby. Snižte ji pomocí konzumace těch správných potraviny

Fotografie: Depositphotos

Pokud lékař zaznamená zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, znamená to možný zdravotní problém. Existují ale způsoby, jak tyto hodnoty snížit, říká lékařka Stacy Sampson.

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi může být způsobena zvýšenou produkcí v těle nebo snížením vylučování kyseliny močové ledvinami. Většina kyseliny močové se v ledvinách vstřebává zpátky do krve a podílí se tak na ochraně lidského organismu. Pokud jsou hodnoty vyšší, mohou způsobit ledvinové kameny nebo selhání ledvin. V těchto případech je doporučeno vyvarovat se alkoholu a potravinám bohatým na puriny. Pomocí některých potravin ale můžete hodnoty této kyseliny výrazně snížit.

Jablečný ocet pohlídá vaše pH

Je výbornou čisticí potravinou, která vám může pomoci eliminovat kyselinu močovou v těle. Najdeme v něm kyselinu jablečnou způsobující rozpad kyseliny močové a zvýšení hodnoty pH v těle. Obsahuje velké množství vitamínu C a má protizánětlivé a antioxidační účinky. Přidejte čajovou lžičku jablečného octa do sklenice vody a vypijte ji ve třech fázích během dne.

Fotografie: Freepik

Citrónová šťáva neutralizuje

I když vám může logicky přijít na mysl, že citrón tělo učiní kyselejší, opak je pravdou. Ve skutečnosti pomáhá neutralizovat kyselinu močovou. Máte možnost v lékárně zakoupit vitamín C a užívat ho dle doporučeného dávkování, nebo si můžete tento přírodní lék připravit doma. Šťávu z jednoho citrónu smíchejte ve sklenici teplé vody a každé ráno ji vypijte na lačný žaludek.

Fotografie: Pixabay

Třešně klidně i kompotované

Během sezóny se doporučuje třešně konzumovat čerstvé, mimo sezónu je však můžete zvolit ve formě kompotů nebo šťáv. Fialové a modré bobule obsahují flavonoidy, které pomáhají snížit hladinu kyseliny močové. Proto do svého jídelníčku přidejte borůvky, rajčata, jahody nebo papriky. Jsou výborným zdrojem vitamínu C a antioxidantů.

Fotografie: Freepik

Jedlá soda pomůže snížit hladinu

Jedlá soda je velmi užitečná při snižování hladiny kyseliny močové v krvi. Pomáhá neutralizovat hodnoty pH v těle, rozpustit kyselinu močovou a snadněji ji vyloučit z těla. Ve sklenici vody rozmíchejte půl lžičky jedlé sody, tu následně rozřeďte do dvou sklenic. Tento roztok pijte během dne po dobu dvou týdnů. Tento lék by neměly užívat osoby trpící vysokým krevním tlakem.

Fotografie: Freepik

Olivový olej odolá vysokým teplotám

Většina rostlinných olejů se při zahřátí zbavuje důležitého vitamínu E, který je nezbytný pro kontrolu hladiny kyseliny močové. Olivový olej lisovaný za studena obsahuje nenasycené tuky, které odolávají vysokým teplotám. Kromě toho má vysoký obsah vitamínu E, antioxidantů a protizánětlivých látek.

Fotografie: Freepik

Mléčné výrobky jen s nízkým obsahem tuku

Nízkotučné mléko a mléčné výrobky jsou spojovány s nižší koncentrací kyseliny močové v krvi a se snížením rizika vzniku onemocnění kloubů. Nízkotučné mléko obsahuje kyselinu orotovou, která podporuje eliminaci kyseliny močové ledvinami. Vypít můžete jeden až pět šálků nízkotučného mléka denně nebo můžete do svého jídelníčku zařadit nízkotučné jogurty a tvaroh.

Zdroj: Healthline