Očista tlustého střeva: Na zklidnění trávicího traktu může pomoci slaná voda, ale i vláknina

Fotografie: ZdravéStravování

Pravidelná očista tlustého střeva může pomoci zlepšit trávení a odstranit některé zdravotní problémy s ním spojené, například zácpu. Ujistěte se, že se správně stravujete.

Jedním z důležitých orgánů v trávicím systému je tlusté střevo. Zdraví tlustého střeva je významnou součástí zdraví trávicího traktu. Někteří lidé tvrdí, že by mělo být pravidelně čištěno pro optimální trávení. Může pomoci při problémech, jako je zácpa nebo nepravidelné vyprazdňování, říká doktorka Kelsey Trull. Na to existují některé účinné domácí metody.

Nikdy nezapomínejte na hydrataci

Pít hodně vody a být hydratovaný je skvělý způsob, jak regulovat trávení. Bylo prokázáno, že nejlepší tekutinou je vlažná voda. Zkuste také jíst hodně potravin s vysokým obsahem vody. Patří sem ovoce a zelenina, jako jsou melouny, rajčata, hlávkový salát a celer. Ve skutečnosti existuje spousta potravin, které pomáhají čistit tlusté střevo přirozeně prostřednictvím stravy.

Pití slané vody

Můžete také vyzkoušet pití slané vody. To by mohla být možnost pro lidi trpící zácpou a nepravidelností ve vyprazdňování. Mějte však na paměti, že se neví jistě, zda konzumace slané vody na pročištění tlustého střeva funguje. Pokud byste chtěli sami vyzkoušet očistu slanou vodou, je nejlepší předem si promluvit se svým lékařem. Jakmile budete připraveni to vyzkoušet, zkuste několik tipů.

Před snídaní smíchejte 2 lžičky soli s vlažnou vodou. Lidé často používají mořskou nebo himálajskou sůl. Nalačno ji rychle vypijte a za pár minut můžete pociťovat nutkání jít na záchod. Udělejte to ráno a večer a po čištění se ujistěte, že zůstanete v blízkosti toalety. Možná budete muset jít na záchod několikrát.

slaná voda
Fotografie: Pixabay

Dieta s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina je základní makroživinou, kterou je třeba zařadit do stravy. Nachází se v celých zdravých rostlinných potravinách, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, ořechy, semena a další. Rostliny obsahují celulózu a vlákninu, jež pomáhají hromadit přebytečnou hmotu v tlustém střevě. Regulují také zácpu a hyperaktivní střeva a zároveň podporují užitečné bakterie jako prebiotika.

Ovocné a zeleninové šťávy a smoothie

Šťávy jsou oblíbené čističe tlustého střeva. Pro tlusté střevo však o nich není dostatek studií. I tak pro vás může být mírný příjem šťáv dobrý. Směsi šťáv obsahují vlákninu a živiny, které prospívají trávení. Také zadržují vodu, čímž pomáhají hydratovat a udržovat pravidelnost. Navíc vitamín C se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny přidávaných do směsí šťáv a ten také podporuje trávení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]