Potraviny na pomoc v boji proti hemoroidům. Málokdo ví, že se lze vydat i touto cestou

Fotografie: Depositphotos

V České republice trpí hemoroidy každý druhý člověk starší 50 let. Většina se uchyluje k domácí léčbě nebo volně dostupným lékům, což není vždy účinné.

Mnoho lidí trpí hemoroidy, ale neodvažují se o tom mluvit se svými přáteli nebo s rodinou. Hemoroidy jsou rozšířené cévy, které se nacházejí v konečníku. Jsou bolestivé a mohou se objevit v jakémkoli věku od dospívání u mužů i žen. Potýká se s nimi asi polovina lidí nad 50 let a v průběhu života je minimálně jednou řeší až tři čtvrtiny z nás. Jak hemoroidy rozpoznat, jak je léčit a co udělat, aby nás obtěžovaly co nejméně? Více prozradila lékařka Adda Bjarnadottir.

Co jsou hemoroidy

Hemoroidy jsou rozšířené žíly, které se tvoří v oblasti konečníku nebo řitního otvoru. Dělíme je na vnitřní hemoroidy, jež se tvoří v konečníku nebo dolní části konečníku, a vnější hemoroidy, které vznikají v oblasti konečníku a mohou způsobovat otoky v této oblasti. Tento typ hemoroidů je nejcitlivější, protože v těchto místech je poměrně vysoká koncentrace nervových vláken. Příznaky jsou snadno zjistitelné: pocit nepohodlí při sezení, svědění v blízkosti konečníku a krvácení při defekaci. Příčiny onemocnění:

  • narušené pohyby střev,
  • některé hormonální změny (těhotenství, premenstruační fáze),
  • špatné stravovací návyky,
  • obezita.
Fotografie: Freepik

Účinný tip na léčbu hemoroidů

Zde je jednoduchý a přírodní tip, jehož základem je jablečný ocet, který vám pomůže léčit hemoroidy. Namočte vatu do jablečného octa a přiložte ji na postižené místo. Nechte působit 30 minut. Tento postup můžete provádět několikrát denně (4 až 5krát). Pokud trpíte vnitřními hemoroidy, zmrazte vatu namočenou v jablečném octu a zkuste ji vložit do konečníku.

Můžete také vypít lžičku jablečného octa smíchanou se sklenicí vody. Tato směs by se měla pít k obědu a večeři. Antibakteriální a protiplísňové vlastnosti jablečného octa pomáhají snižovat svědění. Tato složka má také adstringentní vlastnosti, které usnadňují rychlou regeneraci po poškození cév.

Zelený jíl, olivový olej nebo česnek

Zelený jíl se k úlevě od hemoroidů používá již od starověku. Má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, které urychlují hojení cév. Kromě toho jeho antioxidační vlastnosti čistí střevní trakt. Aplikujte ho jako obklad. Olivový olej zmírňuje bolest poškozených žil a chrání pokožku před poraněním. Česnek obsahuje sloučeninu zvanou alicin, která má silné protiplísňové a antibakteriální účinky, jež snižují otok cév a urychlují hojení.

Fotografie: Pexels

Několik dalších tipů

V prvé řadě rozhodně do svého jídelníčku doplňte vlákninu. Vláknina se nachází především v zelenině a podporuje trávení, lepší vylučování toxinů a dobrý střevní průchod. Dbejte proto na zdravou a přirozenou stravu. Pijte hodně vody. Voda je nezbytná pro správné fungování organismu. Usnadňuje činnost střev a produkci stolice. Pomáhá také odstraňovat odpadní látky a toxiny nahromaděné v těle.

Sedavý způsob života může vést ke vzniku hemoroidů. Udržování těla v pohybu udržuje v pohybu i střeva, což celkově napomáhá dobrému fungování organismu. Doporučuje se pravidelná fyzická aktivita (alespoň třikrát týdně), avšak některé sporty jako dlouhá jízda na kole nebo na koni mohou hemeroidy zhoršovat. Rozhodne byste se měli vzdát konzumace alkoholu nebo příliš kořeněných jídel.

Zdroj: Healthline