Optimální poměr zázvoru a vody (případně i mléka) v mimořádně zdraví prospěšném čaji. Jeho pití má mnoho zdravotních benefitů

Fotografie: Trupti.gauns / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zázvor je velice oblíbenou surovinou při vaření i léčbě nejrůznějších nemocí. Užívat ho můžete v mnoha formách, populárním se stal domácí zázvorový čaj.

Lidé používají zázvor již po tisíce let k léčbě různých nemocí a přípravě pokrmů se štiplavým kořeněným nádechem. Zázvor pochází z Asie a lidé obvykle používají jeho jedlý kořen nebo stonek. Je to také starověký bylinný lék, který přinese úlevu od řady onemocnění, včetně artritidy, cukrovky, kašle, nachlazení a nevolnosti, říká doktorka Maya Feller. V lidovém léčitelství se konzumuje mnoha způsoby, mimo jiné i ve formě zázvorového čaje.

Jak si vyrobit domácí zázvorový čaj?

Recept je velice jednoduchý. Na přípravu vlastního zázvorového čaje budete potřebovat:

  • 4–6 tenkých plátků oloupaného syrového zázvoru (pro silnější zázvorový čaj přidejte klidně více),
  • 2 šálky (473 ml) vody,
  • šťávu z poloviny limetky nebo citrónu,
  • med nebo jiné sladidlo podle chuti.

Nejprve omyjte a očistěte kořen zázvoru. Poté ho oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Naplňte střední hrnec 2 šálky vody. Plátky zázvoru vložte do vody, přiveďte k varu a poté vařte 10–20 minut. Pro pikantnější čaj vařte déle. Odstraňte z plotny a podle chuti přidejte limetkovou nebo citrónovou šťávu a med. Podávejte ve svém oblíbeném hrnku.

Zázvorový čaj s mlékem

Zázvorový čaj si můžete připravit i s mlékem. Plátky kořene zázvoru vařte v 1 šálku (237 ml) vody po dobu 10 minut. Odstraňte z ohně a přidejte 2 šálky (473 ml) mléka. Umístěte hrnec zpět na sporák a 5 minut vařte mléko i zázvor dohromady. Následně přelijte do hrnečku a vypijte.

detail kořene zázvoru
Fotografie: Pixabay

Zdravotní přínosy pití zázvorového čaje

Může poskytnout úlevu od příznaků kinetózy, jako jsou závratě, zvracení a studený pot. Dokáže být také nápomocný při ranních nevolnostech v souvislosti s těhotenstvím nebo po chemoterapii. Stejně tak reguluje krevní tlak a podporuje zdraví srdce, což předchází vzniku srdečního infarktu nebo mrtvici.

Dále, pokud bojujete s nadváhou, zázvorový čaj pomáhá řídit tělesnou hmotnost, respektive ji udržovat v optimální hodnotě, a také hladinu cukru v krvi, což ocení především pacienti s cukrovkou nebo lidé se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Zmírňuje bolesti a zánět, bojuje proti rakovině a v neposlední řadě chrání mozek proti oxidativnímu stresu a zánětu, což jsou 2 rozhodující faktory ve vývoji degenerativních onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba.

Zdroj: Healthline