Nákazu parvovirem B19 lze rozpoznat pomocí typických příznaků. Patří mezi ně i vyrážka a únava

Fotografie: Depositphotos

Parvovirus B19 se může projevit řadou nepříjemných příznaků, které není radno ignorovat. Pokud se objeví, raději zamiřte rychle k lékaři.

Parvovirus B19 je poměrně běžný virus, který se šíří z člověka na člověka, a to nejčastěji prostřednictvím respiračních sekretů, jako jsou sliny, hlen nebo sputum. Ačkoli ve většině případů nepředstavuje pro člověka téměř žádné nebezpečí, může se projevit řadou obtěžujících příznaků, které obvykle závisí na imunitním stavu jedince, uvádí lékařka Michaela Murphy. Nejčastěji se projevuje jako známá dětská pátá nemoc, ale může vést také k artropatii či silné anémii.

Nejčastější příznaky parvoviru B19

Příznaky infekce parvoviru B19 bývají  dle doktorky Murphy mírné a obvykle samy od sebe odezní, tudíž onemocnění nevyžaduje žádnou speciální léčbu. U některých pacientů se dokonce nemusí vůbec projevit a často ho prodělají, aniž by si toho všimli. Ve většině případů se však může objevit následující:

  • vyvýšená vyrážka na trupu, pažích nebo nohou,
  • typická růžová nebo červená vyrážka na tvářích ve tvaru motýlích křídel,
  • bolestivé nebo oteklé klouby (spíše u dospělých),
  • přetrvávající únava,
  • nízká horečka,
  • bolest hlavy,
  • bolení břicha.

Vědci odhalili tyto nečekané následky pandemie. Kritické případy této vážné nemoci rostou

Vyrážka spojená s nakažením parvovirem B19 se často vyvíjí pomalu a zpravidla odeznívá po 7 až 10 dnech (v některých případech dokonce až několika týdnech). Mnohdy pak také způsobuje svědění a zhoršuje se po vystavení se nadměrnému teplu, slunečnímu záření nebo stresu. Opět se však dle webu Healthline jedná o příznak, kterým nemusí trpět každý.

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě zaznamenáte výše uvedené příznaky, nemusíte užívat žádné léky. Onemocnění zpravidla odezní samo a nepředstavuje vážné nebezpečí ani pro vaše okolí, s výjimkou těhotných žen v prvním trimestru, kdy dle výzkumů hrozí riziko poškození plodu. V případě, že by se objevila silnější oboustranná bolest kloubů či by se zhoršovaly příznaky anémie, určitě se raději poraďte s odborníkem – to platí zejména pro ty, kteří trpí oslabenou imunitou. Na Zdravém Stravování jsme také psali o příznacích nového viru aljašských neštovic.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]