Nebezpeční paraziti mohou trápit i naše nejmilejší ratolesti. Projevy poznáte poměrně snadno

Fotografie: Depositphotos

Pokud trápí vaše dítě nevysvětlitelné průjmy či bolesti bříška, mohou být na vině parazité. Nakazit se jimi není v dětském věku nic výjimečného.

Malé děti trpí běžnými zdravotními problémy poměrně často. Když začnou chodit do školy, stíhá je jedno nachlazení za druhým. Je třeba, aby si jejich organismus vytvořil dobrou obranyschopnost. Někdy se k potížím přidruží také bolesti v bříšku nebo křeče, průjmy, případně dítě začne hubnout. Zde je třeba zbystřit pozornost, pokud totiž nedošlo k dietní chybě, je možné, že na vině mohou být vnitřní parazité, říká lékařka Stacy Sampson.

Kde se děti parazity obvykle nakazí

Malé děti jsou všetečky, které své okolí zkoumají i tak, že spoustu věcí ochutnávají. Nezřídka takto činí i venku na pískovišti. Případně jdou pojíst, aniž by si před tím umyly ruce. Není to nic, za co by se maminky měly stydět. Děti jsou prostě takové. Svým způsobem jim toto chování zlepšuje imunitu. Ale může být i zdrojem střevních parazitů.

Fotografie: Pexels

Nejčastěji děti napadá roup dětský

O roupech se říká, že je to nemoc špinavých rukou. Jedná se o drobné, bíle zbarvené červíky, kteří parazitují v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva. Zde se živí epitelem a přítomnými bakteriemi. Děti svědí v okolí konečníku, nejvíce v noci, takže často trpí nespavostí. Může je i bolet hlava, objevují se kožní vyrážky nebo bolest bříška.

Škrkavka dětská je dlouhá až 20 centimetrů

Dalším parazitem, který napadá děti, je škrkavka dětská. Dosahuje délky až 20 cm a působí, jako by byla z vosku. Nejčastěji se vyskytuje v tenkém střevě. Nakazit se dítě může z nedostatečně tepelně upravených potravin. Příznaky jsou zvýšená teplota, kašel i bolest za hrudní kostí. To proto, že larvy škrkavky se během putování tělem dostanou i do plic. Nebezpečná je obstrukce střev, červ může způsobovat i zánět pobřišnice.

Lamblie je málo viditelný prvok

Pokud je dítě napadeno lamblií, dochází k tomu, že dítě málo prospívá, objevuje i vodnatý průjem a nepříjemně páchnoucí stolice, čímž vzniká i porucha trávení. Dítě trpí horečkami, nespavostí a celkově působí unaveně. Pro zjištění přítomnosti tohoto prvoka v dětském organismu je někdy zapotřebí provést střevní biopsii.

Jak se parazitární infekce léčí

Léčbu infekce parazity je třeba svěřit do rukou dětského praktického lékaře. Ten provede odběr stolice, případně tzv. Grahamova metoda. Ta se provádí otiskem průhledné lepicí pásky na konečník. Ta se pak přilepí na sklíčko a prohlédne pod mikroskopem. K léčbě parazitů se používají farmaka. Někteří rodiče zkouší používat i babské rady, například česnek, ten je však v tomto případě neúčinný.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]