Pálení žáhy si lidé často způsobují konzumací potravin, u kterých by si nikdy neřekli, že jim zadělají na problémy

Fotografie: Depositphotos

Pálení žáhy je častým problémem trávicího traktu. Dokáže hodně potrápit, a to zejména tehdy, když člověk k ní náchylný konzumuje nevhodné potraviny, jež dráždí jeho žaludek.

Když tělo funguje správně, natrávená potrava se přemisťuje ze žaludku do dvanáctníku. V dolní části jícnu je svěrač, který brání vrácení kyselého obsahu žaludku zpátky do jícnu. Jestliže svěrač nepracuje správně, natrávená potrava se vrací zpět do jícnu a způsobuje pálení žáhy neboli pyrózu. Může se na krátkou dobu vyskytovat i u zcela zdravých lidí, říká lékařka Jillian Kubala.

Potraviny, které zhoršují pálení žáhy

Existují potraviny, které problémy s pálením žáhy jen zhoršují. Na ně by si měl každý, kdo tímto problémem trpí, dávat pozor a raději se jejich konzumaci vyhýbat. Patří mezi ně většina smažených pokrmů, tučné kusy masa, potraviny s vysokým obsahem tuku nebo hodně kořeněná jídla. Při potížích s pyrózou se vyplatí vařit jen s minimem koření a využívat raději dušení nebo vaření v páře, jelikož tyto způsoby přípravy jídla jsou k žaludku šetrnější.

Česnek a cibule

Obě tyto zeleniny jsou zodpovědné za to, že se pálení žáhy může objevit. Na žaludek jsou dráždivé a lidé trpící těžkým refluxem by se jim měli vyhýbat jako čert kříži. Jídlo se dá upravit i bez nich. Nebude možná tak pikantní, ale rozhodně pro nemocný žaludek zdravější.

Máte peprná, citrusy

O mátě peprné se ví, že je to léčivá bylina, která pomáhá i při trávení. Ale v některých případech může zhoršovat pálení žáhy, takže pít ji není právě to nejlepší, co by nemocný člověk pro sebe měl udělat. Stejnou pohromu udělají v žaludku i citrusy. Obvykle to chce vyzkoušet, jak konkrétně organismu škodí, protože někdo je jí bez problémů s pálením žáhy.

Fotografie: Pixabay

Čokoláda, černá káva, alkohol

K refluxu a pálení žáhy přispívá i konzumace piva, vína či likérů. Někomu nedělá dobře ani čokoláda, která někomu podráždí žaludek a svěrač tak, že se mu jídlo vrací zpátky do jícnu a vzniká pyróza. Podobnou pohromu způsobí také pití černé kávy, proto je lepší si ji odepřít. Určitě ji ale nenahrazujte sycenými nápoji, jež jsou pro osoby trpící pyrózou také zapovězeny.

Zdroj: Healthline