Pálení bobkových listů v domácnosti má nečekané účinky na zdraví, které je nutné znát

Fotografie: Depositphotos / Edit

Bobkové listy jsou běžnou součástí sbírky koření. Sušené zelené lístky se nejčastěji používají při vaření, spousta lidí vždy vhodí jeden nebo dva lístky do hrnce, aby se vařily spolu s jídlem.

Teplo uvolňuje aroma a dodává pokrmu na chuti, ale existují i jiné způsoby, jak využít sílu a výhody bobkových listů. Jedním z těchto způsobů je spálení této aromatické byliny, aby se uvolnily účinné látky, které se v listech nacházejí. Tyto vlastnosti mohou pomoci v boji proti bakteriálním infekcím, detoxikovat naše tělo, zlepšit zdraví srdce a dýchacích cest, a dokonce zpomalit účinky stárnutí. Díky lékařce Deborah Weatherspoon se dozvíte více o tom, jak vám může prospět pálení bobkového listu!

Návod, jak na to

Vezměte sušený bobkový list a jeden jeho konec zapalte nad kovovým podnosem, skleněnou miskou nebo jinou ohnivzdornou nádobou. Jakmile je zapálen, jemně sfoukněte všechny plameny, aby doutnal, a bezpečně ho položte na nádobu. Vzduch se brzy naplní kouřem, ten však nevdechujte přímo. Spíše se snažte vdechovat výpary, které produkuje, nepřímo, jako by to bylo kadidlo.

Jakmile list dohoří a kouř se rozptýlí, měli byste pocítit uklidňující účinky. Budete uvolněnější a klidnější a vaše mysl bude jasnější. Zároveň se budete cítit bdělejší a méně ospalí, takže pokud si někdy budete připadat ve stresu, zkuste si zapálit bobkový list!

S čím vavřín pomáhá

Zmírňuje napětí, úzkost a únavu a pomáhá vám relaxovat – bobkové listy obsahují sloučeniny jako cineol, pinen a elemicin, které při spalování působí uvolňujícím a povzbuzujícím účinkem. Tyto chemické látky se uvolňují do vzduchu a lze je vdechovat, což má povzbuzující účinky, které mnozí popisují jako mírně psychedelické.

1. Pomáhá pročistit dýchací systém

Bobkový list může pomoci léčit ucpané, zanesené dýchací cesty a plíce. Působí přirozeně a pomáhá rozkládat a odstraňovat nepříjemné hleny, které způsobují všechny problémy. Místo pálení listů namočte čerstvé listy do čisté vody, nebo si vezměte malou lahvičku oleje z bobkového listu a použijte ji ve zvlhčovači vzduchu, abyste vytvořili parní výpary. Upravenou vodu můžete také jednoduše vařit na sporáku nebo si olejem potírat oblast hrudníku, abyste zmírnili dýchací potíže, alergie a astma.

Fotografie: Freepik

2. Pomáhá zlepšovat kardiovaskulární zdraví

Listy jsou bohaté na kyselinu kávovou, což je přírodní organická sloučenina, která pomáhá posilovat a podporovat stěny srdečních kapilár. Kromě toho kyselina kávová pomáhá také s odstraněním cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě, což je špatný typ, jenž nikdo nechce mít v kardiovaskulárním systému. Namísto spalování nebo vdechování ošetřené páry přidejte bobkové listy do vaření a všechny zdraví prospěšné účinky na srdce využijete stejně.

Zdroj: Healthline