Pro mnohé otravný plevel je ve skutečnosti bomba nabitá důležitými látkami. Kdo se ho zbavuje, dělá velkou chybu

Fotografie: Depositphotos

Rychle rostoucí šrucha zelná se dříve běžně pěstovala jako zelenina. A nyní se do zahrad opět vrací, protože lidé objevili její výborné účinky na lidské zdraví.

Jak se z plevele může stát potrava v kuchyni? Velice jednoduše. Některé byliny, které na záhoncích vidíme jen velice neradi jako otravný plevel, jsou ve skutečnosti zdraví prospěšné rostliny, říká doktorka Hrefna Palsdottir. Platí to i o bylině s názvem šrucha zelná (Portulaca oleracea) s plazivým stonkem, který může dlouhý až 40 centimetrů.

Šrucha roste po celém světě

V některých zemích, například na americkém kontinentu, považují šruchu zelnou za exotický plevel. Bylina roste od Severní Ameriky, Blízký východ, Asii, Indii a Malajsii až po Evropu včetně naší republiky. V jiných zemích ale ze šruchy vaří znamenitá jídla. Tato rostlina je totiž ve skutečnosti velmi chutná s vysokým obsahem výživných látek.

Fotografie: Depositphotos

Nikoliv na kompost, ale do kuchyně

Je škoda se šruchy zelné zbavovat jako protivného plevele. I když tak nevypadá, je opravdu jedlá a chutná, a to celá – tedy i listy, stonky, poupata květů. Lze ji přidat do salátů, opéct na pánvi nebo uvařit jako dušený špenát. Hodí se do polévek a omáček. V Austrálii z ní domorodci dokonce pečou chléb.

Šrucha má ráda čerstvě zryté a ještě nezarostlé záhony. Jakmile se jednou na zahradě objeví, velice těžko se jí zahrádkář zbaví. Zajímavé je, že semena šruchy si udržují klíčivost i v délce několika let. Víte, že jedna rostlina vyprodukuje za život až 200 tisíc semínek?

Co všechno šrucha zelná obsahuje

Šruchu zelnou je třeba si považovat pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, zejména kyseliny alfa-linolenové. Dále v ní najdeme vitamíny C, A  a skupinu B. Z minerálů je to především vápník, hořčík a železo, na které je šrucha zelná bohatá.

Díky obsahu výše uvedených živin je šrucha zelná vhodným prostředkem pro snižování hladiny cholesterolu v krvi, zlepšen funkce trávicího traktu včetně žaludku a střev. Čerstvě vylisovaná šťáva snižuje horečku, listy se používají k potírání ran, jako jsou popáleniny či spálená pokožka od UV záření. Šrucha také zvyšuje obranyschopnost organismu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]