Agrární komora potvrzuje výskyt salmonely v drůbežím mase z Brazílie a Ukrajiny 

Fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V Česku se opět objevilo maso nakažené salmonelou. SVS maso stáhla z prodeje a stahuje i již prodané výrobky. Přesto se vyvarujte konzumace nedostatečně tepelně upraveného kuřecího masa.

Státní veterinární správa pravidelně provádí namátkové kontroly kvality a zdravotní bezpečnosti potravin. Při nedávné akci objevili kontroloři zásilky drůbežího masa nakaženého salmonelou. Maso proto stahují z trhu a agrární komora doporučuje důkladnou tepelnou úpravu masa a dodržování zvýšených hygienických opatření.

Státní veterinární správa stahuje z obchodů a restaurací maso nakažené salmonelou

Státní veterinární správa (SVS) provedla mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na zásilky drůbežího masa a vajec ze zemí mimo Evropskou unii (tzv. třetích zemí). Během akce provedla 21 kontrol a bylo odebráno celkem 43 vzorků. Z 25 dosud vyšetřených vzorků byly dva pozitivní na salmonelu.

Z prodeje proto stáhli jednu zásilku drůbežího masa z Ukrajiny (kuře bez drobů hluboce zmrazené, zachyceno v Pardubickém kraji) a jednu z Brazílie (Brazilské kuřecí prsní řízky mražené, zadržené ve Středočeském kraji). Výrobky byly distribuovány do obchodních řetězců a restaurací. SVS pozastavila další distribuci výrobků na trh a začala stahování již distribuovaných produktů. SVS bude dále provádět zvýšené kontroly v místech určení při příchodu zásilek drůbežího masa a vajec z jiných členských států EU se zaměřením na původ z třetích zemí.

Co je to salmonela 

Salmonela je rod bakterií z čeledi Enterobacteriaceae, které se často vyskytují v trávicím traktu některých zvířat, zejména ptáků, a mohou být přenášeny na člověka skrze potravu nebo vodu kontaminovanou infikovanými výkaly. Infekce salmonelou se nejčastěji projeví 24–48 hodin po nákaze, může to však být i dříve (12 hodin) i později (až 5 dní). Jedná se o nejčastější formou potravinové otravy způsobené bakteriemi.

ženu v posteli trápí bolest břicha
Fotografie: Pexels

Salmonela může způsobit různé příznaky, včetně průjmu, zvracení, horečky a bolesti břicha. U lidí s oslabenou imunitou, dětí a starších osob může salmonela způsobit vážnější komplikace, včetně salmonelové sepse, která může být smrtelná. 

Jak se chránit před nákazou salmonelou

Salmonelózu u člověka způsobuje především konzumace syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa (nejčastěji drůbežího a vepřového). Proto byste měli maso vždy opravdu dobře zpracovat, tedy dbát na dostatečně vysoké teploty při zpracování. Zdrojem nákazy mohou být i cukrářské a lahůdkářské výrobky, u kterých je vysoký podíl ruční práce, v době výskytu nákazy v okolí je proto vhodnější tyto výrobky nekonzumovat.

Další doporučení zahrnují:

  • Dodržujte zásady hygieny: Umývejte si pravidelně ruce teplou vodou a mýdlem po kontaktu s domácími zvířaty, po použití záchodu, před přípravou jídla a před jeho konzumací.
  • Uchovávejte potraviny správně: Uchovávejte potraviny při bezpečné teplotě, tj. chladné jídlo v chladničce a horké jídlo v teple.
  • Vyhněte se nezdravým potravinám: Vyhněte se potravinám, které jsou nezdravé nebo nevyvážené, protože mohou oslabit imunitní systém a zvýšit riziko nákazy salmonelou.
  • Vyvarujte se konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených vajec: Vejce mohou být zdrojem salmonely, vždy je proto dobře uvařte (dokud bílek a žloutek nejsou zcela tuhé).
  • Opatrně se zvířaty: Pokud máte domácí zvířata, udržujte je v čistém prostředí a často je čistěte. Vyhněte se přímému kontaktu s trusem domácích zvířat a používejte rukavice a dezinfekční prostředky.

Zdroj: Agrární komora České republiky, Státní veterinární správa

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]