Oregano jako mocný bojovník proti chřipce a nachlazení

Oregano neboli dobromysl je kořením, které snad všichni máme v kuchyni a pravidelně jej používáme. Chodí se na maso, do polévek nebo i salátů, má všestranné využití a velmi příjemnou chuť. Jenže oregano se nehodí jen na vaření, již starověké národy nedaly na tuto bylinku dopustit a používaly ji k léčbě mnoha zdravotních problémů.

V dobách minulých se také vědělo, že blahodárné účinky dobromyslu se dají čerpat nejen ze sušené rostliny, ale také z oleje či čaje. A právě dnes si popíšeme úžasné výhody pravidelného popíjení oreganového čaje.

Silná imunita

Pokud máte pocit, že je vaše obranyschopnost na nule a podlehnete každému bacilu, který se dostane do vaší blízkosti, pak je právě oreganový čaj to pravé ořechové pro vás. Předností tohoto nápoje je vysoký podíl sloučeniny zvané karvakrol, která účinně zlepšuje imunitní reakce organismu, a tím je vaše tělo lépe chráněno před negativními vlivy vnějšího prostředí.

Hodí se zejména pro případy, kdy vás zasáhla nějaká respirační infekce. Jde tedy zejména o chřipku, nachlazení, rýmu nebo kašel. Oregano má antivirotické a protizánětlivé účinky a dokáže likvidovat viry, které se vás pokouší ovládnout a vyřadit vás z provozu. Ideální je pít čaj pravidelně jako prevenci, zejména v zimním období, nebo tehdy, když se cítíte oslabení. Pokud už vás ale chřipka či nachlazení skolí, je to také skvělý prostředek, jak se uzdravit rychleji a znovu se vrátit do normálního života.

Jak si oreganový čaj připravit?

Budete potřebovat:

  • ½ lžíce sušených oreganových listů
  • 2 šálky vody

Vodu přivedeme k varu a jakmile voda dosáhne požadované teploty, zalijeme jí sušené oreganové listy. Poté nechte odstát a louhovat po dobu asi 5-7 minut. Následně čaj slijte a konzumujte. Maximální množství jsou 3 šálky denně.

Oregano proti bolesti a infekci

K čemu se oregano ještě používá? V tradiční medicíně má oregano své místo i jako prostředek k řešení mnoha dalších potíží. Mezi nejvyužívanější patří tyto indikace:

  • Zmírnění bolestí v krku
  • Zmírnění bolestí hlavy a migrén
  • Zmírnění bolesti způsobené virovými infekcemi
  • Zmírnění únavy a vyčerpání

Podle vědců obsahuje oregano i důležité antioxidanty. Tyto látky chrání srdce, regulují cholesterol a přispívají k prevenci rakoviny. Dokonce prý umí i zpomalovat proces stárnutí organismu! Nebojte se tedy oregano využívat tak často, jak jen to je možné. Stačí trocha každý den a skvělé výsledky se brzy dostaví.

Fotografie: PixabayŘekněte ostatním, co si myslíte