Odvážní lidé popisují své zážitky z kómatu. Jejich příběhy vám kompletně změní pohled na život

Fotografie: Depositphotos

Pro mnohé z nás zůstává zkušenost s kómatem naštěstí pouze v oblasti fantazie, avšak někteří lidé ji zažili na vlastní kůži. A dělí se o své zážitky.

Pro mnoho jedinců, kteří překonali kóma, byl proces probuzení jednou z nejstrašidelnějších fází celého zážitku. Probuzení mysli z dlouhého spánku je dlouhým a bolestivým procesem, během něhož se snažíte znovu získat kontrolu nad svým tělem. Mnozí pacienti uvádějí, že během tohoto stavu vnímají dění kolem sebe alespoň částečně. Na diskuzním fóru Reddit se objevily příběhy, které nám poskytují poněkud zlověstný pohled na svět kómatu.

Co je to kóma

Lékařka Heidi Moawad popisuje kóma jako dlouhodobý stav bezvědomí. Dochází k němu, když dočasné nebo trvalé narušení funkce mozku vážně ovlivní vědomí. Člověk v kómatu je živý, ale bez schopnosti pohybu a interakce s okolím. Základní funkce, jako je dýchání a krevní oběh, bývají někdy narušeny. Lékaři mohou poskytnout podporu léky a jinými zásahy, jako je mechanická ventilace.

Je-li diagnóza kómatu potvrzena, je klíčové udržovat funkce těla, dokud se stav nezlepší. Někteří se postupně probouzejí z kómatu během několika týdnů, zatímco jiní mohou zůstat v tomto stavu po mnoho let, přičemž jsou jejich funkce podporovány přístroji.

sestra, hospic, pacient
Fotografie: Freepik

Stav probuzení bez kontroly nad tělem

Jeden uživatel zmíněné sítě Reddit se podělil o svůj příběh, kdy strávil šest týdnů v umělém kómatu. Během této doby zažil několikrát stav, který by se dal popsat jako probuzení, avšak pouze ve své mysli. Bylo to jako noční můra,“ sdělil. I když byl plně vědomý a schopen si uvědomit svou existenci, byl ochromený, neschopen otevřít oči nebo se hýbat.

80letého zesnulého starce převážela sanitka spolu s jeho truchlícím vnukem. Poté se stal zázrak

„Poprvé, když se mi to stalo, jsem se děsil. Cítil jsem se bezmocný a chvílemi jsem si myslel, že jsem zemřel.“ Při jedné z těchto epizod měl pocit, že skutečně zemřel, neboť nemohl nic udělat. Snažil se soustředit na zvuky kolem sebe, což mu pomáhalo udržet se v klidu.

Život v paralelním světě

Další účastník vyprávěl svůj příběh, jak ho v sedmi letech zasáhl výbuch na dvorku. Lékaři ho následně uvedli do kómatu, aby mu zvýšili šanci na přežití. Pamatuji si, že jsem slyšel, jak mi otec četl knihu. Měl jsem vědomí okolního ruchu, ale byl jsem zcela nepohyblivý, takže jsem nemohl své rodině ani lékařům dát najevo, že jsem při vědomí.”

Fotografie: Freepik

Žena, která byla po autonehodě tři dny v kómatu, popisuje svůj návrat k vědomí jako podobný okamžiku mrknutí. „Jsem si jistá, že jsem něco dělala, pak jsem viděla fialovou barvu a najednou jsem se probudila. Nebylo to jako ze snu, protože když se probudíte ze snu, víte, že jste spali. Je to jako mrknutí; v jednu chvíli děláte něco, a v další už je to úplně jinak.“ Dodává, že si vzpomíná na bolest, když jí někdo otíral nos, a že to muselo být předtím, než upadla do kómatu.

Pokud vás toto téma zajímá, můžete si přečíst také další neuvěřitelné příběhy osob z kómatu, které jsme v minulosti publikovali na našem webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]