Odborníci zkoumali, v jaký čas by se měla pít káva

Fotografie: Pixabay

Káva, mnoha lidem již jen vyslovení tohoto slova vykouzlí v ústech lahodnou chuť, kterou při jejím pití pociťujeme. Mnoho z nás si šálek kávy dopřává hned několikrát denně. Ráno k snídani, dopoledne v práci, jako způsob jak se namotivovat, i odpoledne po příchodu z práce, jako formu určité relaxace a času, který můžeme při její konzumaci strávit například povídáním se svou rodinou.

Věděli jste ale, že existují vědecké studie, které se zabývají tím, kdy je pro naše tělo šálek kávy nejvhodnější?

Proč kávu nepít k snídani?

Podle nezávislých vědeckých studií je kávu nejvhodnější konzumovat v dopoledních hodinách, konkrétně mezi půl desátou a půl dvanáctou. V tu chvíli totiž začíná klesat hladina stresového hormonu kortizolu. Pokud pijete kávu ráno, hned poté, co vstanete z postele, je to podle studií zbytečné, protože tělo nevyžaduje stimulaci kofeinem. Koncentrace kortizolu je totiž bezprostředně po probuzení vysoká, a kofein tak na náš organismus nemá žádný účinek. Naopak se může snadno stát, že se stanete vůči jeho účinkům odolnými, a budete tak pít stále více kávy.

Proč kávu nepít nalačno?

Ještě horším řešením je pít kávu na lačný žaludek. I když vás rychle postaví na nohy, její účinek je jen krátkodobý, a vy tak velmi rychle ucítíte náhlý pokles energie, navíc pokles hladiny cukru v krvi zvýší chuť k jídlu.

Rovněž je třeba mít na paměti, že káva má močopudné účinky, a proto při konzumaci silné kávy vystavujeme tělo riziku dehydratace, především pokud ráno nepijeme žádné jiné tekutiny.

Rada zní, že naše tělo ráno potřebuje jídlo, je tak mnohem lepší dopřát si ráno výživnou snídani a vypít sklenici čerstvé ovocné šťávy nebo mléka. Teprve poté si dát kávu.

Káva a vysoký tlak

Je obecně známo, že kofein v kávě zvyšuje tlak a zrychluje srdeční frekvenci. To je ale mnohem větší riziko v případě, že pijete kávu pouze příležitostně, a vaše tělo tak na kofein není zvyklé, a proto na něj působí jako silný stimul. Pokud ale pijete kávu každodenně, jeden šálek, nepřestavuje pití kávy pro kardiovaskulární systém žádné riziko.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]