Očista lymfatického systému: Nahromaděných toxinů se lze zbavit i díky masážím a zázvoru

Fotografie: Depositphotos

Když je lymfatický systém zablokován nebo přetížen, může dojít k hromadění toxinů, což může vést k různým zdravotním problémům. 

Lymfatický systém hraje klíčovou roli v udržování zdraví těla tím, že odvádí toxiny a odpadní látky z tkání a transportuje je pryč z organismu. Když je tento systém zablokován nebo přetížen, může dojít k hromadění nežádoucích látek, což může negativně ovlivnit celkové zdraví, uvádí Megan Soliman. Níže se společně podíváme na různé způsoby, jak podpořit očistu lymfatického systému a odstranit z něj škodlivé látky, aby tělo mohlo fungovat optimálně.

Udržujte pravidelný pitný režim

Zdravý pitný režim je základem pro očistu lymfatického systému. Pití dostatečného množství vody pomáhá dle doktorky Soliman udržovat lymfatický systém hydratovaný, což usnadňuje odvádění toxinů. Doporučuje se pít minimálně osm sklenic vody denně, a to i více v případě, že se vydáváte na intenzivnější detoxikační proces.

Dopřejte si masáže

Masáže jsou účinným způsobem, jak podpořit tok lymfy a odstranění toxinů, zmiňuje osobní trenér Gregorry Minnis. Speciální techniky masáží lymfatických uzlin a cév pomáhají rozproudit lymfu a podpořit její odvodnění. Existují také techniky automasáže, které můžete provádět doma, jako například masáž krku a krční páteře.

Poškození ledvin je třeba řešit dříve, než dojde k selhání. Mezi příznaky patří i únava a křeče

Lékařka Debra Sullivan pak informuje, že obzvláště účinné je suché kartáčování, což je ájurvédská medicína, která existuje již po staletí. Věří se, že má mnoho zdravotních výhod a funguje tak, že exfoliuje pokožku. Vyznavači suchého kartáčování si štětcem s hrubými štětinami z přírodních vláken otírají po těle určitý vzor. Myšlenka spočívá v tom, že hrubá vlákna pomohou odstranit odumřelou kůži a zlepší schopnost pokožky eliminovat toxiny přes póry.

kartáčování
Fotografie: Freepik

Hýbejte se a správně se stravujte

Prevence obezity může pomoci předcházet rozvoji problémů s lymfatickým systémem, uvádí Healthline. Pravidelné cvičení může také podpořit očistu lymfatického systému tím, že zlepší krevní oběh a podpoří tok lymfy. Aerobní cvičení, jako je chůze, běh nebo plavání, jsou skvělým způsobem, jak stimulovat lymfatický systém. Důležité je také cvičit cviky aktivující svaly, které pomáhají odvádět lymfu, jako jsou dřepy, výpady nebo cviky s gumou.

Zdravá a vyvážená strava hraje klíčovou roli při odstraňování toxinů z lymfy. Zaměřte se na potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou ovoce, zelenina, ořechy a semena. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a přídatných látek. Jídla s vysokým obsahem vlákniny také pomáhají podporovat trávení a odvodnění toxinů.

Vsaďte na bylinky a doplňky

Existují určité byliny a doplňky stravy, které mohou podpořit činnost lymfatického systému. Mezi ně patří například kurkuma, zázvor, echinacea nebo ostropestřec mariánský, jež prospívají především svými antioxidačními a protizánětlivými účinky, zmiňuje Adrienne Seitz. Vyzkoušejte také čaj na očistu lymfatických uzlin, o kterém jsme vás informovali na našem webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]