Nutriční fakta o hummusu a recept

obrázek:pixabay.com

Hummus je pomazánka, která je vyrobena z cizrny. Tento pokrm pochází ze Středního východu. Je to velice oblíbené jídlo mezi lidmi, kteří o své stravování přemýšlí. Je, ale opravdu hummus tak zdravý, jak si lidé domnívají? A proč je tato pomazánka má vysoký obsah kalorií?

Tato pomazánka je vyrobena z pasty tahini a oleje, tudíž je zde vysoký podíl tuku. Přesto je vhodný ji zařadit do běžného tak i redukčního jídelníčku.

Další významnou složkou hummusu je cizrna, která je velice výživná a bohatá na rostlinné bílkoviny. Většina variant hummusu obsahuje dále česnek, citrón a vodu. Jak bylo již jednou řečeno, tento pokrm je sice vydatný na tuky, jelikož je vyroben z živých ingrediencí, tím pádem poskytuje tělu zdravé živiny. Když jíte hummus dodáváte tělu: zdravou vlákninu, zdravé tuky, zdravé sacharidy a velmi málo cukru.

Má tedy hummus i nějaké mínusy?

Ano, může mít a to v závislosti na tom, kde tuto pomazánku koupíte nebo jak ji vyrobíte. Může mít totiž vysoký obsah sodíku. Některé z lepších značek koupených v obchodě mají mezi 50 a 80 miligramy sodíku na porci, ale ostatní mají i více. Některé značky mají dokonce až 200 miligramů sodíků na porci, proto je nesmírně důležité si číst etikety o složení výrobku.

Hummus a jeho přínosy na zdraví

Tuk v hummusu je kombinací polynenasycených a mononenasycených tuků. Oba tyto tuky poskytují přínosy pro zdravé srdce. Pokud chcete zvýšit příjem polynenasycených tuků, dosáhnete ho tím, že budete konzumovat více ořechů, jako jsou mandle a vlašské ořechy nebo ryby (tuňák nebo losos).

Při konzumaci hummusu navýšíte též příjem vlákniny.

Vláknina vám napomůže k delšímu pocitu sytosti a spokojenosti v průběhu celého dne.

Vhodné kombinace s hummusem:

• Se žitným pečivem
• Se zeleninou jako jsou například: ředkvičky, mrkev, salátová okurka, řapíkatý celer apod.
• S celozrnným pita chlebem
• S vejcem (vyjměte žloutek a místo žloutku i dejte pomazánku)

Recept na tradiční přípravu hummusu:

Pokud chcete snížit tuk v pomazánce, použijte méně oleje (můžete ho nahradit například kuřecím vývarem).
Ingredience:

– 2 plechovky předvařené cizrny
– 2 stroužky česneku
– ½ šálky vody
– ¼ šálku tahini pasty
– 3 lžíce citrónové šťávy
– 2 lžíce extra panenského olivového oleje
– ¾ lžičky soli
– ¼ lžičky černého pepře

Postup:
Vložte česnek s cizrnou do kuchyňského robota – trošku rozmělněte. Poté přidejte zbývající ingredience a mixujte, dokud konzistence nebude hladká.