Neočekávané využití pro med

obrázek: pixabay.com

Když vás bolí v krku nebo kašlete, med je jedním z nejlepších a nejchutnějších léčiv. Tuto metodu využívali již ve starověkém Egyptě, Řecku, Římě, využívali jej nejen v kuchyni, ale také v přírodní medicíně. Med se běžně používá jako sladidlo, ale můžete jej využívat také jinak. Víte vůbec, kde všude můžete použít med? Přinášíme pár tipů.

Léčí popáleniny

Med se používá k léčbě popálenin a jako prevence infekcí po tisíce let. Med také může snížit dobu hojení. Studie ukázaly, že med pomáhá hojit rány, nenechává tak velkou jizvu, jako při jiné léčbě.

Pomáhá paměti

Někteří říkají, že med může pomoci zlepšit krátkodobou a dlouhodobou paměť, zejména u žen v menopauze. Studie ukazuje, že právě ženy po menopauze používaly několik týdnů med, což mělo bezprostřední vliv na zlepšení paměti.

Herpes

Výzkumy v Dubaji ukazují, že med je účinnou topickou léčbou nejen pro orální, ale také pro genitální herpes. Med může pomoci léčit léze z herpesu a to stejně rychle jako mastičky, které pořídíte v lékárně. Med umí také snížit svrbění.

Diabetes

Med má nižší glykemický index než cukr, což znamená, že vaše hladina cukru v krvi se nezvyšuje tak, jako cukr. Med má také slabší chuť než cukr, což vám může pomoci méně sladit. Lidé s diabetem by měly raději konzumovat med než cukr, ale i tak s mírou.

Hemeroidy

Způsobují svědění a bolest v konečníku, podobně jako krev ve stolici. Ne vždycky je to příjemné, hledáte-li domácí léčbu, určitě je dobré se zaměřit na med. Studie naznačují, že směs medu, olivového oleje a včelího vosku může být skvělou lokální léčbou.

Psoriáza

Jde o nepříjemný stav kůže, který způsobuje zarudnutí, puchýře, svědění nebo třeba léze. Studie naznačuje, že použití medu, olivového oleje a včelího vosku může pomoci snížit zarudnutí a svědění.