Okurkový lák: Efektivní nástroj při hubnutí i častých křečích

Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0

Okurkový lák nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Nejlepším způsobem, jak z něj vytěžit maximum, je pít ho pravidelně.

Ačkoliv konzumace okurkového láku nemusí znít nejlahodněji, jedná se o velmi přínosnou tekutinu, která nabízí řadu užitečných benefitů pro lidské zdraví. Můžete si pomoci ní například ulevit od svalových křečí, snížit hladinu cukru v krvi a podpořit zdraví střev. Mimo jiné se také jedná o nápoj plný elektrolytů, které jsou nezbytné pro zdravý a pohodlný život – dokonce i mnozí sportovci přiznávají, že je velmi prospěšné pít okurkový lák po tréninku, aby doplnili ztracené tekutiny a ochránili se před svalovou bolestí, říká doktorka Natalie Butler.

Zklidňuje svalové křeče

Okurkový lák vám dokáže skvěle pomoci ulevit od svalových křečí. Abyste získali maximální účinek, stačí vypít asi jednu třetinu šálku tekutiny. Důvodem by mohla být skutečnost, že obsahuje ocet, jenž je účinným prostředkem pro snížení bolestí svalů. Stejně tak může tato látka zastavit nervové signály do mozku, které vysílají unavené části vašeho těla.

Podporuje hydrataci těla

Dostatečná hydratace těla je zásadní pro vaše zdraví a také regeneraci po tréninku. Pokud však cvičíte příliš nebo v horkém podnebí, měli byste být před ní obzvláště na pozoru, neboť nedostatek tekutin může vést k závažným příznakům. Řešením problému by mohla být konzumace okurkového láku – ten totiž pomáhá rychleji hydratovat tělo. Kromě toho se jedná o elektrolyt, který běžně ztrácíte pocením při tréninku nebo při horkých dnech, proto je dobré ho neustále doplňovat. Stejně tak tato tekutina obsahuje draslík.

Obsahuje elektrolyty

Pokud se snažíte zhubnout, měli byste kromě zdravého stravování dbát také na dostatečný příjem elektrolytů, které tělo ztrácí během pocení. Stejně tak je jejich nedostatek často spojován s křečemi a dalšími nepříjemnými potížemi, jako je například únava a psychická nestabilita. Právě okurkový lák je skvělým zdrojem těchto nedílných sloučenin – kromě toho také neobsahuje žádný tuk, ale přesto může obsahovat nějaké kalorie (záleží především na tom, z čeho je vyrobená tekutina).

únava, porucha
Fotografie: Pexels

Antioxidační účinky

Šťáva z okurek obsahuje významné množství vitamínu C a E, což jsou dva klíčové antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před škodlivými molekulami zvanými volné radikály – ty mohou z dlouhodobého hlediska poškozovat organismus a zvyšovat riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je například rakovina nebo kardiovaskulární choroby, včetně srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Stejně tak se jedná o vitamíny posilující obranyschopnost imunitního systému.

Podporuje hubnutí

Jak již bylo zmíněno, okurkový lák obsahuje hojné množství octa, který při pravidelné konzumaci skvěle podporuje hubnutí. Abyste však získali maximální účinek, měli byste ho přidat do svého každodenního jídelníčku. Stejně tak je důležité zmínit, že pouhou konzumací tohoto léčivého prostředku pravděpodobně nezhubnete. Důležité je především dodržovat cvičební plán, kvalitní stravovací režim a dostatečný spánek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]