Křečové žíly představují značný problém. Mýtům o nich stále věří velké procento lidí

Fotografie: Depositphotos

Křečové žíly jsou problémem mnoha lidí. Existuje spousta mýtů, které o nich kolují, a věří jim především lidé, co se s těmito potížemi nikdy nesetkali.

Křečovými žilami trpí miliony lidí po celém světě. Jedná se o žilní dilatace neschopné vrátit krev do srdce. V minulosti byly omezené možnosti, jak křečové žíly léčit. Řešení byla zpravidla velmi bolestivá a zdlouhavá. Ačkoli léčba v poslední době výrazně pokročila, stále existuje mnoho mýtů spojených s křečovými žilami, kterým by lidé jednou provždy měli přestat věřit, potvrzuje lékařka Judith Marcin.

Punčochy mohou odstranit křečové žíly

Velký omyl. Punčochy pomohou žíly stlačit a pokusit se dělat práci nefunkčních ventilů uvnitř žil, ale jakmile punčochy sundáte, hlavní příčina křečových žil bude stále přetrvávat. Jediné, co vám tedy punčochy poskytnou, je dočasná úleva. V žádném případě nejsou nástrojem pro léčbu křečových žil.

Je nutný chirurgický zákrok

Ještě před 10 lety byla operace jediným řešením, jak se zbavit bolestivých a nevzhledných křečových žil. Nyní byly chirurgické zákroky nahrazeny laserovými nebo radiofrekvenčními postupy uzavírání chlopní. Není tedy pravda, že křečové žíly lze řešit pouze chirurgickým zákrokem. Možností je v dnešní době několik, záleží také, jak je stav pokročilý.

Problémy s křečovými žilami mají pouze ženy

Ačkoli většina pacientů s problémy s křečovými žilami jsou ženy, mnoho mužů také trpí žilní dilatací. Ve skutečnosti se počet mužských pacientů zvýšil přibližně o 5–30 %. Ženy jsou tedy náchylnější k výskytu křečových žil, to je pravda, ale muži rozhodně nejsou vyjmuti z toho rizika.

Fotografie: Freepik

Problém křečových žil je pouze estetický

To není pravda a lidé s křečovými žilami by mohli vyprávět, co všechno s sebou přináší jejich výskyt. Existuje mnoho příznaků spojených s tímto typem problému – bolest, otoky, křeče, svědění, pálení a neklidné nohy. Příčinou také může být vada srdeční chlopně, kterou je nutné konzultovat s lékařem. Problém křečových žil tedy není pouze estetický, nese s sebou spoustu zdravotních komplikací.

Zdroj: Healthline, VeinClinics

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]