Nejste si jistí, zda jste se již nakazili koronavirovou infekcí? Tyto příznaky vám mohou prozradit, zda jste již nákazu prodělali

Fotografie: Freepik

Pandemie koronaviru udeřila na jaře roku 2020 a stále se potýkáme s jejími důsledky. Jak se ale ukazuje, infekce koronaviru mohla být v našich končinách přítomna již dříve. Zjistěte, zda jste jej také prodělali.

Rozšíření koronavirové infekce do globálního měřítka značně zamávalo nejen zdravotním stavem, ale také ekonomickou situací a sociálním životem mnohých z nás. Podle nejnovějších zjištění se však ukazuje, že infekce byla ve světě v lehčí formě rozptýlena již před hlavním úderem pandemie, tedy někdy na přelomu roku 2019 a 2020. Přestože chřipka či nachlazení jsou považovány za klasické nemoci zimního období, právě koncem roku 2019 a začátkem roku 2020 zaznamenalo mnoho lidí těžší formy obou těchto nemocí, který mohl být způsobem přítomností koronaviru.

Příznaky koronavirové infekce před vypuknutím pandemie

Mírnější forma koronavirové infekce nás tedy zřejmě zasáhla již před vypuknutím pandemie. Příznaky onemocnění byly velmi podobné těm, které jsou uváděny v souvislosti se současnou infekcí, jejich závažnost byla však menší.

Fotografie: Freepik

Velmi dlouhé nachlazení

Nachlazení je typickou zimní nemocí, kterou si většina lidí užije dva až třikrát do roka. Průběh nachlazení je vždy prakticky stejný a nákaza, která napadá zejména horní cesty dýchací zpravidla odezní sama během několika dnů, nepřidají-li se k ní vlivem zhoršené imunity další bakteriální či virové infekce. Koronavirová infekce v daném období konce roku 2019 byla velmi podobná nachlazení, které však bylo často doprovázeno zvýšenou teplotou či dýchacími obtížemi a trvalo mnohem déle (až dva či více týdnů).

Dušnost, přetrvávající kašel a bolesti na hrudi

Kromě nachlazení jste se v uvedeném období mohli setkat také se stavem připomínajícím bronchitidu, který vám bránil pořádně se nadechnout. I tento problém mohl být způsoben koronavirovou infekcí, a kromě dušnost mohl způsobit také úzkosti či návaly paniky.

Obdobný problém jste mohli zaznamenat také s dlouhodobým nelepšícím se suchým a dráždivým kašlem, který začal jako nachlazení a pak přešel do mnohem dusivější formy. V té mohl být přítomen dalších zhruba 7 dnů. Ten mohl nepříjemné vyvolat bolesti v oblasti srdce.

Fotografie: Freepik

Zarudlé oči a ztráta čichu

Jelikož se virus primárně usazuje v nosohltanu, jeho doprovodnými symptomy může být zarudnutí očí nebo ztráta čichu a chuti. Pokud jste měli problémy s nadměrným slzením, svěděním nebo zarudnutím očí, či jste na několik dnů nedokázali rozeznávat chutě a vůně, pravděpodobně jste se s nákazou setkali.

Nepřekonatelná únava

Většina uvedených symptomů, stejně jako vlastní imunitní reakce jsou pro tělo velmi vyčerpávající. Jejich doprovodným příznakem proto mohla být výrazně větší únava, která se dostavila ihned po překonání infekce, ale také několik dnů po ní.

Jak zjistit, že jste koronavirus prodělali?

Nejjednodušší způsob, jak si ověřit, že jste infekci již prodělali, je nechat si udělat test na protilátky. Pokud se ve vašem těle protilátky nachází a váš test na přítomnost viru je negativní, pravděpodobně jste jej již prodělali. Nicméně, v dnešní době se lze nakazit koronavirem v agresivnější mutaci, proti němuž nejsou protilátky mírnější formy dostatečnou obranou.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]