Nejčastější ranní zlozvyky, kterými se brzdíte a kazíte si produktivitu

Způsob, jakým trávíte své ráno, je rozhodující pro to, jak dobře nebo špatně se budete cítit po celý den. Tato první hodina, dokonce i pár prvních minut rozhoduje, zda budete produktivní, organizovaní nebo naopak rozhození, vystresovaní. Možná zjistíte, že kvůli špatným zlozvykům ztrácíte drahocenný čas, zbytečně se stresujete a nakonec vykolejíte dřív, než se stihnete vůbec rozjet.

Každodenní správná ranní rutina je přesně to, co vám pomůže změnit den z vystresovaného a chaotického na plánovaný, organizovaný a produktivní. Přinášíme vám seznam nejčastějších ranních zlozvyků, kterých je potřeba se zbavit.

Ranní probuzení

Pokud jste to právě vy, kdo neustále oddaluje zvonění budíku, pak zbystřete. Natočte si budík na určitou ranní dobu a po jeho zazvonění ihned vstaňte a běžte vykonávat své ranní návyky: hygiena, oblékání, chystání snídaně či svačinky apod.

Další věc je, že špatné probuzení drnčícím budíkem zrovna také nepřidá na produktivitě. Probuzení drsným a nepříjemně znějícím budíkem je hlavním zabijákem ranní produktivity. Doporučuje se použít nějaký uklidňující zvuk.

Nemáte připravené věci na ráno

Pokud se probudíte a nemáte jasnou představu toho, co byste měli dělat dál, abyste se připravili na úspěšný den, uchýlíte se k reaktivnímu režimu, namísto produktivního režimu. Doporučuje se, abyste si každý večer připravili oblečení i seznam úkolů na ráno. Tím ušetříte čas. Nebudete muset přemýšlet, co si obléknete, co si připravit na svačinu, co ještě dál udělat, hledat, v kolik přesně vám jede autobus nebo trasu, kam hodláte cestovat.

Snídaně

Říká se: jsi to, co jíš. A jsi tak dobrý (produktivní), jak dobré je tvoje ráno. Tudíž první jídlo dne plné cukru vám sice umožní raketový vzestup, posílit energii, ale rychle následuje energetická havárie, než vůbec s nějakou produktivitou začnete. Zaměřte se tedy na vyváženou a zdravou snídani, kterou budete jíst v klidu – nikoliv ve spěchu. Je jedno, zda snídani sníte doma nebo až v zaměstnání, pokud začínáte brzy. Nicméně na jídlo si udělejte čas – nehltejte, nejezte ve spěchu, za pochodu.

Stanovování priorit

Velkým problémem bývá, když si lidé neumí stanovit priority a ztrácí čas hloupostmi. Na důležité úkoly už pak nezbývá čas a energie. Stanovte si priority a zaměřte se na nejdůležitější úkoly. Klidně si úkoly večer očíslujte podle stupnice od 1 – 10, pak si připravte seznam těch nejdůležitějších.

Zapomínáte na meditaci

No upřímně – kdo z vás si najde ráno alespoň 5 minut na meditaci? Připadá vám to jako ztráta času? Pak se ale velmi mýlíte. Meditace je základ úspěchu, soustředěnosti, ovládaní emocí a zvládání stresu. Meditací existuje mnoho druhů a je jen na vás, kterou si zvolíte. Určitě stojí za to, nařídit si budík o 5 minut dříve a začít svůj den krátkou meditací. Případně si najděte 5 minut na ranní jógu a protažení těla. Uvidíte, jak to osvěží i vaši mysl.