Varovné signály, které zcela jasně ukazují na žilní trombózu, která vás může ohrozit na životě

Fotografie: Depositphotos

Žilní trombóza nemusí po svém vzniku vykazovat žádné očité příznaky, a proto je důležité, aby každý z nás věděl, kdy vyhledat pomoc.

Žilní trombóza může vzniknout u každého z nás, a to bez ohledu na to, ve které rizikové skupině se nacházíme. Jedním z největší problémů tohoto nebezpečného onemocnění je však skutečnost, že ho lidé nemusí pokaždé rozeznat, neboť jeho příznaky mohou připomínat jiné, méně závažné potíže ve vašem těle. Abyste tedy věděli, zda se u vás žilní trombóza rozvinula, níže se seznamte s příznaky, které jsou pro ni nejtypičtější. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Nadměrně velké otoky

Většina pacientů, u kterých se rozvine žilní trombóza, může v místě jejího výskytu pozorovat určitý stupeň otoku. Ten se objevuje zpravidla ke konci dne, ale někdy může otok zůstávat viditelný i během dne. K lékaři byste v tomto případě měli přijít pokaždé, a to obzvláště když se otok nezlepší i přes to, že jste daly nohy do polohy, která je výše než úroveň srdce.

Křečové žíly

Pokud máte křečové žíly, jste bohužel podle slov mnohých odborníků více náchylní ke vzniku žilních trombóz. V tomto případě byste si měli dát pozor především v momentě, kdy křečová žíla náhle ztvrdne a její okolí je citlivější na dotek a zčervená, nebo když vystoupne a nesplaskne v momentě, kdy si položíte nohu na židli nebo když si lehnete.

Fotografie: Freepik

Bolest jedné nohy nebo ruky

Pokud se v oblasti vašich nohou rozvine žilní trombóza, obvykle vám svou přítomnost dá najevo silnou bolestí, která začíná ve středu lýtka a vystřeluje do celé jeho oblasti. Jejím hlavním rysem bude však skutečnost, že prostě dlouhodobě neustupuje – podle odborníků toto onemocnění nezpůsobuje příznaky, které rychle přichází a odchází. Trombóza v rukou má obvykle podobné příznaky jako na nohou, ovšem jde zpravidla o závažnější problém, v jehož důsledku vám místo bolesti může navíc zfialovět.

Trvající bolest na hrudi

Přestože bolest na hrudi často připisujeme problémům se srdcem, v některých případech může jít o příznak krevní sraženiny – zejména když je bolest trvalá nebo je intenzivnější, když se pacient zhluboka nadechne. Jde o bolest, kterou podle odborníků rozeznáte tak, že se budete cítit, jako by vám někdo propichoval hrudník skrz naskrz nožem.

Dlouhodobá dušnost

Pokud pociťujete extrémně vytrvalou dušnost, která se vrací po sebemenší fyzické námaze a poté přetrvává několik hodin, nebo dokonce dní, může jít o příznak žilní trombózy, jež se utrhla a nyní je zaseklá v oblasti vašich plic.

Krvavý kašel

Asi nejděsivějším a zároveň posledním nejčastějším příznakem žilní trombózy, který se může u pacientů projevit, je krvavý kašel. V tomto případě však hlen nebude pouze načervenalý, ale půjde o skutečně velký krvavý hlen, jenž se uvolnil vlivem kašlání.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]