Věčná bolest pat je ve většině případů tajným příznakem tohoto mnohem vážnějšího onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Jestliže vás bolí paty, pak vězte, že v tom rozhodně nejste sami. Tato bolest může být způsobena několika faktory, od běžných podmínek až po vážnější zdravotní problémy. 

Každodenní bolest v oblasti pat může být otravná a často brání v plnohodnotném pohybu. Ať už vás trápí tupá bolest při prvních krocích ráno, nebo intenzivnější nepohodlí při běžných aktivitách, bolesti pat patří mezi běžné problémy, kterým mnozí čelíme. Bolest v této oblasti může mít různé příčiny, může jít o běžné podmínky spojené s přetížením a nevhodnou obuví, nebo o závažnější zdravotní problémy, jako jsou záněty, poruchy kloubů nebo svalová nerovnováha.

Příčiny bolesti pat

Bolest v oblasti paty může vzniknout z důvodu traumatických událostí, jako jsou výrony nebo zlomeniny, nebo být spojena s některými zdravotními obtížemi, jako je burzitida či reaktivní artritida. Optimální léčba závisí na identifikaci konkrétní příčiny, uvádí web Healthline.

Chodidlo a kotník sestávají z 26 kostí, 33 kloubů a více než 100 šlach, přičemž pata představuje největší kost v oblasti chodidla. Přetížení nebo poranění pat může vyvolat bolest, která se pohybuje od mírného nepohodlí až po zneschopňující bolest. Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto nepohodlí?

1. Plantární fasciitida

Jedním z nejčastějších důvodů bolesti pat je plantární fasciitida, o které jsme vás nedávno informovali v článku na webu ZdravéStravování. Plantární fasciitida představuje zánět šlachy umístěné na spodní straně nohy, která spojuje patu s prsty. Tento stav často postihuje jedince, kteří jsou vystaveni nadměrné zátěži na nohy, mezi něž patří například běžci nebo jedinci, kteří dlouhodobě pobývají na tvrdých površích.

Tělesnému zdraví prospěje vhodná frekvence sprchování. Pokožce škodí i příliš časté mytí

Bolest paty
Fotografie: Freepik

2. Achillova tendinitida

Dalším možným viníkem bolesti pat může být Achillova šlacha. Achillova tendinitida je stav, kdy dochází k podráždění a zánětu Achillovy šlachy, velké šlachy, která připevňuje vaše lýtkové svaly k patní kosti. Achillovu šlachu používáte ke skoku, chůzi, běhu a stání na bříškách nohou. Nadměrné používání nebo poškození této oblasti může vést k zánětu Achillovy šlachy, uvádí lékařka Angela M. Bell.

3. Plochá noha

Lidé s plochými nohami mohou zažívat bolesti v oblasti patek. Plochá noha může způsobit nesprávnou distribuci váhy při chůzi, což vede k nadměrnému tlaku na patu a způsobuje bolest. MUDr. Marie Součková uvádí, že rozlišujeme vrozenou plochou nohu a získanou plochou nohu. Obě formy plochých nohou mohou způsobit obtíže při chůzi a únavu a jsou často spojeny s nevhodnou obuví, nadměrnou fyzickou aktivitou nebo dlouhým stáním.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]