5 nejčastějších mýtů o slanině, které v současné době kolují mezi lidmi

Fotografie: Depositphotos

Mezi největší trendy současnosti patří konzumace zdravé stravy. Mnoho zdánlivě škodlivých potravin je však užitečnějších, než si lidé myslí.

Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, pravděpodobně jste již také zaslechli, že je důležité vyhýbat se tučným, příliš slaným potravinám – tedy zejména slanině. O konzumaci této chutné potraviny koluje ve společnosti mnoho mýtů, kterým lidé často bez jakéhokoliv uvážení věří, říká lékař Kris Gunnars. Abychom vám toto téma osvětlili, připravili jsme si pro vás ty nejčastější mýty o slanině a vysvětlení, proč byste jim neměli věnovat pozornost.

Slanina není nic jiného než cholesterol

Stejně jako všechny ostatní živočišné produkty obsahuje cholesterol samozřejmě i čerstvá slanina. Tato zdánlivě nebezpečná složka však není lidskému tělu v žádném případě neznámá, protože zastává hned několik důležitých funkcí– například se podílí na tvorbě krve a hraje důležitou roli při stavbě buněčných membrán. Kromě toho připadá na 100 gramů slaniny pouze 70-100 miligramů cholesterolu, což oproti ostatním druhům masa není zas tak veliký rozdíl.

Po slanině se tloustne

Ano, pokud chcete jíst slaninu, je zapotřebí dodržovat stejně jako u ostatních potravin určitou míru – na 100 gramů této pochoutky připadá 770 kalorií. Slanina ovšem patří k potravinám, jejichž kalorický obsah vydrží déle, rychle se vstřebává a odbourává, přičemž poskytuje dlouhotrvající pocit sytosti. Přesto byste jí neměli denně sníst více, než 20-80 gramů (v závislosti na vašich aktivitách).

Nikdy nejezte chléb se slaninou

Přestože většina zastánců zdravého životního stylu považuje chléb a slaninu za smrtelnou kombinaci, obě tyto potraviny spolu skvěle chutnají a navíc podporují trávení. Abyste své zdraví podpořili ještě více, můžete na plátek chleba přidat cibuli nebo trošku česneku. Tuto pochoutku byste samozřejmě neměli jíst večer, protože vyžaduje delší proces trávení.

Fotografie: Pixabay

Rozhodně nesmažte na sádle

Slanina je ve skutečnosti nasolené a vyuzené vepřové sádlo. Určitě jste však již také slyšeli, že smažit maso nebo jiné potraviny na sádle rozhodně není zdravé. Tento mýtus ovšem vyvrátili sami vědci z Montfortovy univerzity v Anglii, kteří podle nedávného výzkumu zjistili, že slanina je pro vaření mnohem bezpečnější, než jakýkoliv rostlinný olej. Ačkoliv to může znít divně, pár kousků slaniny s čerstvým zeleninovým salátem patří mezi nejlepší pokrmy pro shazování kil.

Slanina = čistý tuk

Ano, samozřejmě že je slanina plná tuku, tedy podle světového průměru přesněji ze 78 procent. Je ale tuk opravdu tak moc škodlivý? Bez něj by přeci nemohl probíhat žádný z procesů vašeho imunitního systému a jeho příjem je navíc důležitý pro udržení hladiny cholesterolu v krvi. Jak již bylo zmíněno v druhém odstavci, slanina opravdu tolik neškodí, jen byste to s její konzumací neměli přehánět.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]