Neblahé účinky vynechávání snídaně na organismus. Tělu hrozí celá řada vážných komplikací

Fotografie: Depositphotos

Snídaně je považována zdravou a dokonce za důležitější než ostatní jídla. Směrnice v oblasti zdravé výživy také doporučují, abychom snídali, protože snídat je jednoduše zdravé.

Mnozí z nás si nedovedou představit, že opustí svůj domov s kručícím žaludkem. Pro některé je snídaně rituál, nebo možná jediná část dne, kdy si v klidu sednou, dají si něco k snědku a vypijí si v klidu svou oblíbenou kávu. Někdo ale raději vymění první ranní jídlo za pár minut sladkého spánku navíc, a snídani odloží na později nebo ji zcela vynechá. Snídaně se běžně označuje jako „nejdůležitější jídlo dne“. Nabízí se však otázka, zda je toto tvrzení pravdivé, nebo zda jde jen o mýtus. Více informací prozradila lékařka Lauren Brown West-Rosenthal.

Jak škodíte svému tělu

Nikdo vám nikdy neporadí, abyste nesnídali. Každý metabolismus je jiný a univerzálních pravidla neexistují. Možná si myslíte, že když ráno nebudete snídat, shodíte nějaké to přebytečné kilo, budete se cítit lehčí a není přeci problém začít až dopolední svačinkou nebo dokonce obědem. Také si ráno budete moci přispat o pár minut déle, což zní skvěle. Nicméně není všechno zlato, co se třpytí. Co se skutečně děje s vaším tělem, když ho o snídani „ošidíte“?

Fotografie: Unsplash

1. Můžete přibrat na váze

Navzdory představě, že vynechávání snídaně může vést k hubnutí, některé výzkumy ukázaly, že zůstat ráno hladový může být spojeno s obezitou, a to nejen u dětí a mladší populace, ale i u starších lidí. Vynechání snídaně může způsobit, že se lidé později přejídají. Jedna studie však také ukázala, že vynechání snídaně může způsobit přibývání na váze, i když se po zbytek dne nepřejídáte, protože se naruší vnitřní hodiny organismu.

Fotografie: Unsplash

2. Zhorší se vám nálada

Vynechávání snídaně je u dospělých spojeno s poruchami nálady. Lidé, kteří ráno nesnídají, mají častěji sklony k depresím. Také vynechání prvního jídla dne 4 až 5 krát týdně může vést ke zvýšení rizika vzniku cukrovky 2. typu o 55 %. Může to také souviset s nízkou hladinou cukru v krvi. Když člověku klesne hladina glukózy v krvi, má to za následek rychlé změny nálady, jako je celková náladovost a podrážděnost.

3. Cítíte se unavení mezi 12. a 16. hodinou

Ráno, po dlouhé přestávce bez jídla, máte nízké zásoby glykogenu a potřebujete více energie, abyste mohli produktivně pracovat. Jakmile se nasnídáte, vaše tělo začne štěpit mastné kyseliny, aby si vyrobilo potřebnou energii. Pokud nesnídáte, i když se ráno cítíte dobře, můžete se za pár hodin cítit velmi vyčerpaní. Odpoledne se také můžete obtížně soustředit na práci a cítit se unavení.

Fotografie: Freepik

4. Váš mozek může být bystřejší

Vědci zjistili, že přerušovaný půst má několik příznivých účinků. Tento typ stravování znamená, že každý den procházíte obdobím půstu (obvykle se skládá z 8 hodin jídla a 16 hodin půstu). Pokud tedy vynecháte snídani a absolvujete těchto 16 hodin, může to být pro váš mozek skutečně prospěšné a vaše paměť se může zlepšit. Pokud však nejde o formu přerušovaného půstu, jiná studie odhalila, že vynechávání jídla může mít negativní vliv na činnost mozku.

5. Můžete si narušit menstruační cyklus

Výzkum ukázal, že vynechávání snídaně může souviset s tím, že si začnete zadělávat na nepravidelný menstruačním cyklem. Nepravidelná strava také zvyšuje předmenstruační bolesti a křeče. Pokud k menstruačním problémům máte sklony, je čas začít jíst pravidelně a dát si záležet na kvalitě snídaně.

Fotografie: Freepik

6. Zvyšuje se vaše hladina kyselosti

Dietologové tvrdí, že snídaně je ještě daleko důležitější pro ty osoby, které trápí pálení žáhy a potýkají se s nepříjemným refluxem kyselin. Vynecháním vydatné snídaně může dojít k tomu, že se zvýší hladina kyselosti a můžete trpět pálením žáhy a zažívacími potížemi.

7. Můžete se cítit malátní a trpět bolestmi hlavy

Nesprávné stravování a vynechávání jídla může vyvolat bolesti hlavy nebo migrény. Odborníci tvrdí, že i opožděné nebo nepravidelné snídaně mohou mít vliv na váš organismus. Obvykle je to způsobeno tím, že hladina glukózy v krvi lidí klesne příliš nízko. Bolesti hlavy vyvolané nedostatkem jídla jsou často silné a mohou být doprovázeny mírnou nevolností. Existují také některé další příznaky, mezi které může patřit zívání, bledost a pocení.

Fotografie: Pexels

8. Hladina kortizolu se může zvýšit

Vynechání snídaně může vést ke zvýšení hladiny volného kortizolu, protože vaše tělo ji může vnímat jako stresovou událost. V důsledku toho můžete pociťovat úzkost a podrážděnost. Možná si budete chtít nechat udělat krevní test, abyste zjistili, zda váš psychický stav souvisí s hladinou kortizolu.

9. Vystavujete se vyššímu riziku srdečních onemocnění

Lidé, kteří pravidelně vynechávají snídani, mají asi o 21 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět srdečním onemocněním. Je také důležité věnovat pozornost tomu, co ráno jíte. Jediná kobliha nebude stačit k tomu, abyste tělu dodali potřebnou výživu a pomohli mu dobře fungovat.

Fotografie: Freepik

10. Může se vám zhorši dech

U těch lidí, kteří vynechávají snídani, je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že je bude trápit nepříjemný zápach z úst, a vyčištění zubů tomu rozhodně nepomůže. Někteří lidé si tento problém mohou vůbec neuvědomovat. Když se ráno ošidíte o snídani, umožníte tak rozvoj bakterií, které způsobují zápach v ústech.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]