Nejlepší čaj, který ocení každý člověk s problémovým spánkem. Nemusíte za něj utratit ani korunu

Fotografie: Piyush Kothari / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ashwagandha, také známá jako indický ženšen, je bylina s výjimečnými léčebnými vlastnostmi, která může pomoci zlepšit kvalitu spánku. 

Ashwagandha je bylina používaná v tradičním indickém léčitelství, známém jako ajurvéda, díky svým adaptogenním vlastnostem. Adaptogeny jsou látky, jež pomáhají tělu lépe reagovat na stres a vyrovnat se s ním. Jelikož stres může být jedním z hlavních faktorů rušících spánek, ashwagandha může být užitečná pro lidi, kteří mají potíže s usínáním nebo hlubokým spánkem, říká doktor Nick Villalobos. Testovali jsme ji v redakci po dobu několika týdnů a výsledek je jasný – skutečně to funguje!

Jak to vlastně je

Pravidelné pití čaje s ashwagandhou ve formě prášku má pozitivní dopad na kvalitu spánku, jak ukázaly různé výzkumy. V jedné z těchto studií, prováděné v Indii, se účastníci rozhodli užívat ashwagandhu každodenně po dobu šesti týdnů. Výsledkem bylo zlepšení kvality jejich spánku až o 72 %.

Podle vědeckých pozorování je hlavním faktorem zajišťujícím uklidňující účinek ashwagandhy triethylenglykol, což je látka nalezená v listech rostliny, která má potenciál vyvolat ospalost. Ashwagandha také ovlivňuje neurotransmiter GABA (kyselinu gama-aminomáselnou), jenž hraje klíčovou roli v procesu usínání. Kromě toho obsažené vitanolidy pomáhají redukovat stres, který negativně ovlivňuje kvalitu spánku, a snižují denní ospalost.

Nejlepší vitaminy a doplňky, které pomohou v boji se stresem

Jak si připravit ashwagandhový čaj

Doplňky stravy obsahující ashwagandhu jsou běžně k dostání v obchodech s bylinkami a lékárnách. Pro přípravu čaje budete potřebovat práškový indický ženšen, který je také snadno dostupný i u nás. Postup pro přípravu nálevu je následující: 1 až 2 polévkové lžíce ashwagandhy zalijete sklenicí vody a necháte pět minut vařit na mírném ohni. Po vychladnutí je váš čaj hotový a můžete si ho vychutnat nejen večer, ale i ráno.

Jak čaj pít pro maximální účinnost

Pro dosažení maximálních výhod pro spánek je důležité správně připravit a pít čaj s ashwagandhou. Ideální čas pro pití čaje s ashwagandhou je večer před spaním. Můžete si ho vychutnat asi 30 minut až hodinu před tím, než jdete spát. Postupujte podle doporučení na obalu čaje, abyste zajistili optimální dávku ashwagandhy.

Ashwagandha, prášek
Fotografie: Freepik

Pijte čaj v klidném a uklidňujícím prostředí. Můžete si udělat krátkou meditaci nebo si přečíst knihu, abyste se uvolnili před spaním. Pravidelnost je klíčem k dosažení dlouhodobých výsledků. Pokuste se čaj s ashwagandhou pít pravidelně, abyste maximalizovali jeho účinky na spánek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]