Díky tomuto geniálnímu triku se konečně zbavíte nadměrného pocení. Výsledky pocítíte rychle

Fotografie: Depositphotos

Hyperhidróza neboli nadměrné pocení je nepříjemný stav, který se může projevit kdykoli a za jakýchkoli okolností. Řešit jej můžete pomocí několika prostředků.

Hyperhidróza je stav způsobující nadměrné pocení, vysvětluje lékařka Xixi Luo. Může se objevit i v situacích, při nichž se běžně nepotíte, tedy v období chladnějšího počasí, nebo i v případě, že neprovádíte žádnou namáhavou fyzickou aktivitu. Příčinou mohou být i jiné zdravotní stavy, například menopauza nebo zvětšená štítná žláza. Hyperhidróza je velice nepříjemná, ale je možné ji zvládnout pomocí několika řešení.

Typy a příčiny nadměrného pocení

Potit se začnete zpravidla v situacích, kdy provádíte fyzickou aktivitu, přepadne-li vás stres, jste naštvaní, vzteklí nebo nastanou parné letní dny. Při hyperhidróze, jak uvádí doktorka Luo, se ale potíte kdykoli, kdekoli a více než obvykle. Dělí se na primární fokální a sekundární generalizovanou.

Primární fokální hyperhidróza se vyskytuje především na nohou, rukou, obličeji, hlavě a také v podpaží. Projeví se mezi 30. a 50. rokem a je dědičná. Sekundární generalizovaná hyperhidróza je nadměrné pocení způsobené jiným zdravotní stavem, lze tedy říci, že v tomto případě se jedná o příznak jiné nemoci. Můžete se potit po celém těle nebo jen v jedné jeho části. Dokonce se můžete potit i během spánku.

Domácí koupel nohou po dlouhých letech pomohla babičce s tvrdostí chodidel a bradavicemi

potící se muž
Fotografie: Freepik

Jak řešit hyperhidrózu

Jak uvádí web Healthline, můžete použít antiperspiranty nebo deodoranty. Rozdíl mezi nimi je takový, že antiperspiranty blokují potní kanálky, aby se pot nedostal na povrch, deodoranty zápach od potu pouze maskují. Noste oblečení z prodyšné textilie, spíše jej vrstvěte a nevybírejte bílou barvu. Také je potřeba vyhýbat se určitým potravinám, například kořeněným pokrmům. Nedoporučuje se ani kofein.

Doktorka Elaine K. Luo také hovoří o lékařském ošetření. Po konzultaci s lékařem můžete začít užívat orální léky pro snížení pocení, antidepresiva, botoxové injekce nebo budete muset podstoupit chirurgický zákrok. O tom by však byla řeč pouze v extrémních případech pocení. Nadměrná produkce potu je velice nepříjemná, ale spousta lidí ji nepovažuje za nebezpečnou. To by se však mělo změnit. Pozornost věnujte především nadměrnému nočnímu pocení, jak jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]